Dhimbja e shpinës: shkaqet dhe trajtimi

Dhimbja e shpinës është një fenomen mjaft i pakëndshëm që mund të tregojë praninë e sëmundjeve të rënda. Pjesa e poshtme e shpinës ka një ngarkesë më të madhe në krahasim me pjesët e tjera të shtyllës kurrizore, kështu që është më e prirur ndaj lëndimeve.

Spazma në pjesën e poshtme të shpinës mund të jetë simptomë e dhimbjes së nervit shiatik, osteokondrozës, skoliozës dhe shumë patologjive të tjera.

dhimbje shpine në rajonin e mesit

Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës: shkaqet e mundshme

Kjo mund të ndodhë pas stërvitjes sportive, një qëndrimi të gjatë në një pozicion, pas një lëvizjeje të vështirë.

Faktoret e rrezikut:

 • obeziteti;
 • lindja/lindja e fundit e fëmijës;
 • stërvitje sportive;
 • puna e ulur (shoferë, arkëtarë, etj. );
 • punë që shoqërohet me tendosje të konsiderueshme fizike;
 • punoni në një pozicion në këmbë.

Pas një sforcoje të tepërt, shqetësimi largohet vetë - mjafton vetëm pushimi. Shfaqja e tij periodike tregon praninë e patologjisë. Pa terapi cilësore, gjendja mund të përkeqësohet ndjeshëm: ndonjëherë tregohet vetëm ndërhyrja kirurgjikale.

Sëmundje të shoqëruara me parehati në pjesën e poshtme të shpinës

Kjo simptomë në mjekësi klasifikohet në parësore dhe dytësore.

Në rastin e parë, shqetësimi shkaktohet drejtpërdrejt nga sëmundjet e shpinës, në veçanti të shtyllës kurrizore:

 • osteokondroza e kësaj zone (një e treta e të gjitha rasteve të dhimbjes);
 • spondilozë / spondilolistezë / spondiloartrozë;
 • protrusion i diskut ndërvertebral ose hernie ndërvertebrale.

Ata thonë për dhimbjet dytësore kur shkaktohen nga lezione të organeve të tjera:

 • frakturë për shkak të osteoporozës;
 • tumor në kanalin kurrizor;
 • frakturë e shtyllës kurrizore;
 • tendosje e muskujve;
 • ngushtësia anatomike e kanalit kurrizor;
 • kifoza / skolioza / kifoskolioza / sëmundja Scheuermann-Mau;
 • artriti (reumatik, psoriatik, osteoartrit);
 • disciti, osteomieliti, tuberkulozi i shtyllës kurrizore;
 • çrregullime të sistemit urinar: urolithiasis / pyelonephritis;
 • sëmundjet gjinekologjike: kanceri ovarian ose kist, endometrioza;
 • shtatzënia e komplikuar.

Llojet e dhimbjes

Dhimbje të forta në pjesën e poshtme të shpinës

Këto vërehen në osteokondrozë. Siklet është i pranishëm kur lëvizni, uleni, ngrini sende të rënda, madje edhe kur kolliteni/teshtitni. Ndjesi të pakëndshme mund të jepen në ekstremitetet e poshtme. Pacienti duhet urgjentisht të vizitojë një neurolog.

Diskomforti i rëndë shoqëron dhimbjet e nervit shiatik. Dhimbja është e shurdhër ose e mprehtë, dhemb, zakonisht e njëanshme.

Mund t'i japë vitheve, kofshëve dhe madje edhe pjesës së poshtme të këmbës; rëndohet nga ndryshimi i pozicionit, kollitja, ecja. Radikuliti trajtohet nga një neurolog. Pacientët këshillohen të pushojnë në një dyshek të fortë që do të mbështesë pjesën e poshtme të shpinës.

Dhimbje akute në pjesën e poshtme të shpinës

Kjo mund të shkaktohet nga qëndrimi ulur në një pozicion të pakëndshëm për një kohë të gjatë, mbajtja/ngritja e gjërave të rënda, rënia, goditja, lëvizja e papritur, si dhe rrymat dhe hipotermia.

Një sulm akut shoqëron zhvendosjen e disqeve ndërvertebrale. Kjo e fundit ndodh me thyerje të shtyllës kurrizore, osteokondrozë, punë të rënda fizike, ngritje peshash.

Zhvendosja mund të ndodhë edhe pas operacionit në këtë zonë. Diagnoza në këtë rast kryhet nga një neurolog. Ai gjithashtu përshkruan trajtim.

Dhimbje të dhimbshme në shpinë mesit

Kjo ndodh me miozitin - inflamacion i muskujve të shpinës. Sëmundja shfaqet pas një mbitensioni të mprehtë ose hipotermisë. Ajo shoqërohet me ngurtësi të lëvizjeve. Dhimbja bëhet e mprehtë me lëvizje.

Dhimbje kronike (të përhershme) në pjesën e poshtme të shpinës

Sulmet periodike shoqërojnë spondilozën deformuese. Dhe zona e prekur mund të mpihet. Përveç kësaj, ndonjëherë ka dobësi të këmbëve.

Gjithashtu duhet pasur parasysh se dhimbja kronike është karakteristike për sëmundjen e Bechterew, patologjitë onkologjike. Ato gjithashtu mund të tregojnë një çrregullim metabolik.

Dhimbjet e zhvendosura

Ndonjëherë një personi i duket se pjesa e poshtme e shpinës dhemb, por në fakt arsyeja qëndron në humbjen e një pjese krejtësisht të ndryshme të trupit. Kjo ndodh me sëmundjet e organeve të legenit, pankreasit, veshkave, zorrës së trashë.

Dhimbjet e shpinës: kur të shkoni te mjeku?

Mos hezitoni të vizitoni një specialist në rastet e mëposhtme:

 • sulmi zgjat 3 ditë ose më shumë;
 • siklet u shfaq pas një dëmtimi;
 • në të njëjtën kohë, dhimbje të poshtme të shpinës, këmbës dhe këmbës;
 • sindroma e dhimbjes kombinohet me mpirjen e një gjymtyre.

Çfarë duhet të bëni me spazma të rënda në rajonin e mesit

Nëse shkaqet janë të panjohura, temperatura duhet të matet. Një rritje në këtë tregues tregon infeksion dhe inflamacion. Përcaktohen edhe simptoma të tjera (shkelje e jashtëqitjes, të vjella, dhimbje vetëm në njërën anë). Atëherë duhet të telefononi një mjek ose një ekip urgjence.

Nëse shkaqet janë të njohura, si tendosje muskulore ose mavijosje, fillimisht duhet të merret një ilaç anti-inflamator për të zvogëluar shqetësimin.

Lehtësimi i ënjtjes, rritja e qarkullimit të lëngjeve në mënyrë që të largohen substancat e dëmshme nga trupi, ndihmon një dozë e vetme e një diuretiku.

Një rrip ortopedik apo edhe një peshqir i rregullt do të ndihmojë për të rregulluar muskujt dhe kockat në një gjendje të qëndrueshme.

Çfarë nuk duhet të bëni me siklet në pjesën e poshtme të shpinës

Ndalohet kryerja e procedurave të ngrohjes pa bërë një diagnozë.

Ato provokojnë rrjedhjen e gjakut, e cila nuk është gjithmonë e sigurt. Me shqetësime të zgjatura të një natyre të panjohur, mos përdorni qetësues kundër dhimbjeve. Në këtë rast, sëmundja do të vazhdojë të përparojë, por pa parehati.

Është e mundur vendosja e rruazave në çdo pjesë të shpinës nga një kiropraktor vetëm pas ekzaminimit, diagnostikimit dhe përcaktimit të shkakut të patologjisë. Rruazat nuk janë gjithmonë të zhvendosura për shkak të traumës; kjo mund të ndodhë edhe si rezultat i proceseve distrofike. Reduktimi mund të shtypë nervin dhe të shkatërrojë proceset e vertebrës.

Si të trajtoni dhimbjen e shpinës në shtëpi: receta popullore

Një tretësirë alkoolike e rodheve ose eukaliptit do të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit. Mund të përdoret edhe për kompresa. Për një qëllim të ngjashëm, gjethet e freskëta të rrikës aplikohen në zonën e prekur. Ato ndryshohen çdo ditë sipas nevojës.

 1. Pomadë me gështenjë kali. Yndyra e shkrirë përzihet me bar të tharë të gështenjës së kalit dhe vaj kamfuri. Komponentët merren në përmasa të barabarta. Agjenti aplikohet në copa të holla të bukës së zezë dhe aplikohet në zonat e prekura;
 2. Mund ta trajtoni me tretësirë të gështenjës së kalit. Një leckë pambuku ose garzë laget në të, e cila aplikohet në pjesën e poshtme të shpinës;
 3. Lehtëson në mënyrë efektive shqetësimin në nyjet dhe kockat tinkturën e mustaqeve të artë në "Bishofite". Është e nevojshme të shtoni 35-40 grimca të bimës në ½ l të kësaj të fundit. Përzierja lihet për 14 ditë. Kur kalon koha, filtrohet dhe aplikohet natën për kompresa.

Ushqyerja për problemet e shpinës

Për të forcuar aparatin e kockave, duhet pasuruar dietën me ushqime të shëndetshme dhe të reduktoni sasinë e atyre të dëmshme në të.

Mëlçia dhe peshqit e yndyrshëm (p. sh. salmoni, sardele, skumbri) janë shumë të dobishëm. Këto ushqime janë të pasura me vitaminë D, acide yndyrore dhe niacinë.

Produktet e qumështit, mishi, drithërat, frutat e freskëta, veçanërisht hudhra dhe limonët - e gjithë kjo duhet të mbizotërojë në dietë.

Shumë kalium gjendet në lakër dhe spinaq, dhe vitaminë C - në agrumet.

Vitamina A mund të merret nga vezët, perimet me gjethe jeshile të errët, frutat e kuqe, portokalli dhe të verdha.

Duhet të konsumoni më pak pije me kafeinë, si dhe ëmbëlsira, ushqime pikante, të yndyrshme dhe të skuqura.

Ushtrime për shtyllën kurrizore

Me shqetësime të vogla, si dhe për parandalimin e të tilla në zonën e shpinës, rekomandohet të kryeni një grup ushtrimesh:

 1. Shtrihuni në shpinë, vendosni duart përgjatë trupit, përkulni pak këmbët në gjunjë. Këmbët anojnë në të djathtë, dhe trupi në drejtim të kundërt. Në këtë pozicion, ata ngrijnë për 5 sekonda, pastaj kthehen në pozicionin e tyre origjinal. Kthehuni në drejtimin tjetër në të njëjtën mënyrë. Ju duhet të plotësoni 10 qasje;
 2. Në gjunjë, vendosni duart në një karrige përpara jush. Më pas përkuleni dhe përkulni shpinën sa më shumë që të jetë e mundur. Kryeni deri në 10 qasje;
 3. Shtrihuni në shpinë me krahët/këmbët drejt. Së pari, këmba e djathtë ngrihet rreth 15 cm nga dyshemeja dhe mbahet lart derisa të shfaqet një ndjenjë lodhjeje. Përsëriteni të njëjtën gjë me këmbën e majtë. Duhet të plotësoni 5 grupe me secilën këmbë.

Parandalimi i dhimbjes së shpinës

Për të zvogëluar rrezikun e problemeve, duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta:

 1. Më pak kohë e kaluar ulur;
 2. Kur punoni ulur, çdo orë bëni një ngrohje të vogël për shtyllën kurrizore, gjymtyrët;
 3. Ngrini / mbani saktë pesha - mbajeni shpinën drejt, mos e ngrini ashpër, ndani ngarkesën në pjesë;
 4. Kryeni ushtrime për të forcuar korse muskulare (mbështetje për shtyllën kurrizore);
 5. Dysheku duhet të jetë mesatarisht i fortë në mënyrë që të mbështesë siç duhet pjesën e poshtme të shpinës;
 6. Shikoni qëndrimin tuaj, mos u përulni;
 7. Ngrihuni më shpesh në mur, duke e prekur atë me thembra, vithet, tehet e shpatullave. Ju duhet të qëndroni në këtë pozicion për 3 minuta;
 8. Rekomandohet të merreni me sport për të forcuar muskujt që mbajnë shtyllën kurrizore: ecje, ski, gjimnastikë wushu / qigong, not, joga;

Ju nuk duhet të shkoni për vrapim, boks, tenis, arte marciale, ski, hipur mbi kalë.