Çfarë është gonartroza e gjurit?

dhimbje në gju me artrozë

Gonartroza është një proces patologjik në indin e kërcit të nyjës së gjurit, i cili çon në deformimin e tij. Ky proces shoqërohet me stres të lartë në gjunjë, veshin dhe depozitat e kripës.

Mitet për gonartrozën

Ekzistojnë 3 mite më të famshme:

 1. "Diagnoza e gonartrozës është prerogativë e njerëzve me aktivitet fizik të shtuar dhe njerëzit me punë kryesisht sedentare nuk vuajnë prej saj. "Në fakt, ushtrimi i tepërt fizik në fakt kontribuon në përkeqësimin e kërcit. Gjatë punës sedentare, një efekt statik ndodh në gjunjë, furnizimi me gjak pengohet. Për më tepër, një mënyrë jetese e ulur çon në një rritje të peshës trupore.
 2. "Gonartroza e nyjës së gjurit është e pashërueshme, sëmundja po përparon çdo ditë. "Kjo sëmundje është vërtet kronike, por me trajtim adekuat në kohë, përkeqësimi i kërcit mund të parandalohet.
 3. "Me artrozë, ju duhet të lëvizni sa më pak të jetë e mundur dhe të shtriheni më shumë. "Një pacienti me një patologji të tillë i caktohet një gjimnastikë speciale, e cila forcon aparatin ligamentoz. Vetëm disa sporte janë vërtet kundërindikuar.
artrozë e shëndetshme e gjurit dhe gjurit

Gonartroza është shkatërrimi i kërcit artikular në nyjen e gjurit dhe sipërfaqet ngjitur të kockave.

Manifestimet e artrozës së nyjës së gjurit

Manifestimet varen nga ashpërsia e deformimit. Sa më shumë të shprehet, aq më të theksuara janë simptomat.

Simptomat e gonartrozës:

 • periudhë e gjatë asimptomatike;
 • siklet në zonën e gjurit;
 • sindromi i dhimbjes;
 • ulje e lëvizshmërisë;
 • ngurtësim i mëngjesit deri në gjysmë ore;
 • prania e një krize gjatë lëvizjes aktive;
 • ndryshim në ecje.

Gonartroza bilaterale ndodh kur nyjet e gjurit të të dy gjymtyrëve përfshihen në proces. Kjo është një nga format më të rënda. Ndodh tek të moshuarit.

Gonartroza e djathtë shfaqet me një ushtrim të tepruar fizik statik ose dinamik në gjymtyrën e djathtë. Më shpesh tek atletët.

Gonartroza e majtë ndodh në njerëzit mbipeshë dhe në atletët me një ngarkesë në këmbën e majtë.

dhimbje në gju me artrozë

Arsyet e zhvillimit të gonartrozës

Gonartroza është parësore dhe dytësore. Fillor mund të ndodhë në fëmijëri dhe adoleshencë, e cila shoqërohet me nyje të keqformuara, si dhe tek të moshuarit për shkak të procesit natyror të plakjes.

Sekondar ndodh për shkak të dëmtimit ose sëmundjeve ekzistuese. Arsyet kryesore:

 • fraktura, mavijosje, dislokime;
 • pesha e tepërt;
 • prania e një procesi inflamator në nyje dhe mungesa e terapisë adekuate;
 • sëmundjet metabolike, të cilat shoqërohen me depozitimin e kripërave në indet e kërcit;
 • operacionet;
 • mungesa e vitaminës D;
 • çrregullime hormonale;
 • ngritja e peshave;
 • disa sporte (vrap, hokej, futboll).

Kush është në rrezik?

Grupi i rrezikut përfshin:

 • atletë profesionistë;
 • njerëz të trashë;
 • pacientët që kanë pësuar trauma ose kirurgji;
 • personat mbi 45 vjeç;
 • pacientët me venat me variçe;
 • ata që kanë pasur raste të artrozës në familje.

Grupi i rrezikut gjithashtu përfshin gratë që veshin këpucë me taka të larta ose thembra të hollë të sheshtë.

dhimbje të artrozës së gjurit

Shkaqet e sakta të artrozës së gjurit janë të panjohura.

Shkalla e gonartrozës

Nga ana radiologjike, kjo patologji ndahet në 5 faza ose shkallë:

 • Faza 0 - Mungesa e artrozës me rreze X;
 • Faza 1 - shfaqja e një osteofiti të vogël;
 • Faza 2 - osteofiti ka konture të qarta, hapësira e nyjeve ndryshon minimalisht;
 • Faza 3 - ngushtimi i hapësirës së përbashkët;
 • Faza 4 - ngushtimi i theksuar i hendekut, skleroza e kockës subkondrale.

Gonartroza e gjurit 1 shkallë

Shkalla e parë karakterizohet nga lodhja, lëvizshmëria e kufizuar shprehet pak dhe dëgjohet një kërcitje. Dhimbja shfaqet pas zgjimit, ulur për një kohë të gjatë dhe pas ushtrimit fizik.

Nuk ka ende asnjë deformim në këtë fazë. Radiografia tregon një ngushtim të hapësirës së kyçeve.

Si të trajtoni gonartrozën?

Për trajtim, përdoret një grup i veçantë ilaçesh - kondroprotektorë. Ato përmbajnë kondroitinë dhe glukozamine, të cilat rivendosin strukturën e kërcit dhe rrisin elasticitetin. NSAIDs përdoren për të lehtësuar dhimbjen.

Gonartroza primare është më shpesh bilaterale. Edhe me zhvillimin e një forme të njëanshme të sëmundjes, pas një kohe gjymtyrë e dytë është gjithashtu e përfshirë në procesin patologjik.

Simptomat e hershme të artrozës së nyjeve të gjurit janë të lehta dhe jo karakteristike

Metodat e trajtimit

Përveç trajtimit me ilaçe në fazën e faljes, përdoren metodat e mëposhtme:

 • fizioterapi;
 • masazhe;
 • terapia e shushunjës;
 • ekspozimi tejzanor;
 • banja me radon dhe sulfid hidrogjeni;
 • fonoforezë, elektroforezë;
 • mbështjellës parafine;
 • përdorimi i baltës terapeutike.

Këto metoda përdoren pavarësisht nga faza e zhvillimit të sëmundjes gjatë faljes.

A është balta e mirë për gonartrozën e gjurit? Një nga indikacionet për terapinë me baltë janë sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Kursi i terapisë kryhet dy herë në vit. Ai përfshin nga 10 deri në 15 procedura. Metoda mund të përdoret në shtëpi, dhe papastërtia mund të blihet në farmaci.

Në shkallën e parë, pacientit i përshkruhen këpucë ortopedike për periudhën e përkeqësimit për të parandaluar zhvillimin e procesit të deformimit. Gratë këshillohen të veshin këpucë me një taban të dendur të paktën 1 cm, një thembër prej 5 cm. Normalizoni dietën - zvogëloni sasinë e kripës, ushqimeve pikante. Mishi i pelte dhe pelte përfshihen në dietë, pasi ato janë kondroprotektorë natyralë.

Një metodë tjetër është korrigjimi i peshës. Reduktimi i peshës trupore në një nivel optimal për një pacient të caktuar do të zvogëlojë ngarkesën në sistemin musculoskeletal.

Gonartroza e shkallës 2

Në shkallën e dytë, dhimbja intensifikohet, për shkak të së cilës lëvizja është e kufizuar ndjeshëm. Ecja afatgjatë në distanca të gjata shkakton sindromën e dhimbjes së fortë. Pacienti duhet të pushojë për të vazhduar.

dëmtimi i kërcit në artrozën e gjurit

Nëse trajtimi nuk fillon (ose është joefektiv), artroza e nyjës së gjurit përparon më tej.

Kërcitja bëhet me zë të lartë, shfaqet çalim. Nyja e prekur është e deformuar. Një proces inflamator ndodh në membranën e brendshme të nyjës.

Në rreze X të thjeshtë, një ngushtim i hapësirës së kyçeve, shfaqet shfaqja e shtyllave kurrizore në kockë (osteofite).

Trajtim

Terapia me ilaçe bazohet në përdorimin e NSAIDs. Ata kanë efekte analgjezike dhe anti-inflamatore. Më tej, kondroprotektorët janë të përshkruar.

Pasi të ketë kaluar përkeqësimi, përshkruhen ushtrime fizioterapie, masazh.

Rekomandimet e dietës:

 • rrit sasinë e perimeve;
 • përfshini pelte dhe mish pelte në dietë;
 • hani peshk të ligët dy herë në javë;
 • jepni përparësi mishit të ligët;
 • ha bukë krunde.

Rekomandohet gjithashtu të përfshini në dietë banane, arra, vezë, spinaq, bishtajore, mëlçi, lakër.

Përveç këpucëve ortopedike, janë të përshkruara jastëkë të veçantë të gjurit.

Nga ndërhyrjet kirurgjikale, përdoret heqja artroskopike e indeve deformuese. Kjo metodë ka një efekt afatshkurtër prej 2-3 vjetësh.

Gonartroza e gjurit, simptomat dhe trajtimi i shkallës 3

Shkalla më e rëndë. Sindroma e dhimbjes shfaqet gjatë lëvizjes dhe në pushim. Lëvizshmëria në gju është aq e kufizuar sa të jetë e mundur, dhe nganjëherë e pamundur. Deformimi është i theksuar. Praktikisht nuk ka hapësirë të përbashkët në roentgenogram.

para dhe pas artrozës së nyjës së gjurit për artrozë

Shkatërrimi progresiv i kërcit dhe eshtrave në fazat e fundit çon në zhvillimin e deformimeve të shëmtuara të gjurit, të cilat rriten në madhësi.

Trajtim

Në këtë fazë, përveç NSAIDs, pacientit i përshkruhen ilaçe hormonale. Ato injektohen intravenoz ose brenda nyjës. Sindroma e dhimbjes së fortë lehtësohet me ilaçe kundër dhimbjeve.

Në fazën 3, operacioni është treguar tashmë - endoprostetikë. Zëvendësohen elementet individuale të kockave ose i gjithë nyja. Kundërindikimet: osteoporoza.

Komplikimet e artroplastikës:

 • nekroza margjinale e lëkurës;
 • refuzimi i protezës;
 • çrregullime neurovaskulare (parezë, trombozë).

Përveç endoprostetikës, ekziston operacioni i artrodesis - heqja e indeve dhe nyjeve të deformuara. Përdoret rrallë.

Osteotomia - prerja e skajeve të eshtrave për të rishpërndarë ngarkesën.

Fizioterapi

Ushtrimet për gonartrozën e nyjës së gjurit mund të lehtësojnë dhimbjen, të forcojnë aparatin muskulor dhe të stimulojnë rrjedhjen e gjakut në to.

 • Ushtrimi # 1. Pacienti shtrihet në shpinë, ngre këmbën drejt dhe e mban për të paktën 30 sekonda, pastaj të dytën. Koha e ekzekutimit duhet të sillet në 2 minuta.
 • Ushtrimi numër 2 "Biçikletë". Shtrirë në shpinë imitoni çiklizmin me këmbët tuaja. Përsëriteni 20 deri në 50 herë.
 • ushtrime fizioterapie për artrozën e gjurit
 • Ushtrimi numër 3. Pacienti shtrihet në bark, përkul këmbët, duke u përpjekur të arrijë mollaqe me thembra. Përsëriteni 20-50 herë.
 • Ushtrimi numër 4. Shtë bërë në të njëjtën mënyrë si ajo e mëparshmja, vetëm në mënyrë statike. Kjo do të thotë, pacienti rregullon gjymtyrën në këtë pozicion për 20-30 sekonda.

Pacientët këshillohen të shtrihen:

 • Ushtrimi # 1. Në një pozicion në këmbë, përkuluni, duke u përpjekur të arrini në dysheme pa i përkulur gjunjët. Mbajeni për 20 sekonda, duke thithur ajër përmes hundës, duke nxjerrë përmes gojës.
 • Ushtrimi numër 2. Ulur në dysheme me këmbë të drejta, përpiquni të mbyllni krahët rreth këmbëve, duke i mbajtur gjunjët drejt. Mbajeni këtë pozicion deri në 30 sekonda. Kryeni 2-3 qasje. Nëse fleksibiliteti nuk është i mjaftueshëm për të arritur në këmbë, ata e marrin këmbën nga këmba e poshtme dhe përpiqen ta tërheqin trupin sa më afër këmbëve.
 • Ushtrimi numër 3. I njëjti pozicion si kur kryeni atë të mëparshëm. Pacienti merr këmbën për këmbën, përpiqet ta drejtojë dhe e mban sa më lart mbi dysheme. Nëse ushtrimi është i vështirë për t'u bërë, atëherë këmba merret në zonën e këmbës së poshtme. Mbajeni pozicionin për 10-30 sekonda, pastaj bëjeni me këmbën tjetër.

Kundërindikimi është periudha e përkeqësimeve dhe prania e një procesi inflamator akut. Pacientëve u ndalohet të vrapojnë, të ecin gjatë dhe të bëjnë mbledhje.

Pas kryerjes së ushtrimeve të fizioterapisë, është e dobishme të masazhoni muskujt e kofshës, këmbën e poshtme në gjymtyrën e prekur. Vetë nyja nuk duhet të ndikohet, kjo do të rrisë inflamacionin.

Parandalimi i sëmundjeve

Kjo sëmundje nuk është e trashëgueshme, kështu që zhvillimi i saj mund të parandalohet. Kjo kërkon:

 • shmangni dëmtimet gjatë lojës sportive;
 • bëni gjimnastikë shtrirëse dhe të përbashkët, yoga;
 • hani siç duhet;
 • mbani një peshë normale të trupit;
 • nëse përjetoni ndonjë shqetësim në zonën e gjurit, konsultohuni me një mjek;
 • pini ujë të mjaftueshëm;
 • pas 40 vjetësh, merrni kondroprotektorë profilaktikë;
 • mos i ftohni shumë nyjet;
 • në prani të fazave të hershme të procesit dhe gjatë faljes, mos e rrisni aktivitetin fizik, mos vraponi;
 • vish këpucë ortopedike;
 • përdorni këllëf gjuri kur bëni sport.