Artrozë

artroza e artikulacionit në gishtin e këmbës

Artroza dhe artriti janë procese patologjike në trupin e njeriut, në të cilat preken nyje të ndryshme. Për shkak të ngjashmërisë së këtyre termave, shumë njerëz nuk janë në dijeni të ndryshimit midis të dyve. Por në fakt, artriti dhe artroza nuk janë e njëjta sëmundje. Dhe ata kanë dallime domethënëse. Importantshtë e rëndësishme të studioni simptomat e tyre kryesore në mënyrë që, nëse ato shfaqen, të vizitoni menjëherë një spital. Ju gjithashtu duhet të dini se cili mjek trajton artrozën në mënyrë që t'i drejtoheni një mjalti të kualifikuar në kohë. specialist.

Mos mjekoni veten. Në shenjat e para të sëmundjes, shihni mjekun tuaj.

Artroza e nyjeve është një sëmundje komplekse degjenerative që shoqërohet me shkatërrimin e indeve të kërcit brenda nyjeve. Ky proces patologjik është sëmundja më e zakonshme e nyjeve në botë. Sipas statistikave të fundit, rreth 80% e popullsisë së botës vuan prej saj. Por shumica e njerëzve nuk kanë një ide të saktë se çfarë është artroza. Me këtë sëmundje, për një periudhë të gjatë kohore, ndodhin ndryshime dhe rirregullime të ndryshme në skajet artikulare të eshtrave dhe zhvillohen procese inflamatore. Si rezultat, indet periartikulare degjenerojnë.

Shumë njerëz bëjnë të njëjtën pyetje - si ndryshon artriti nga artroza? Arthrosis është një patologji që rezulton në dëmtimin e nyjeve të mëdha dhe të vogla. Artriti është një sëmundje inflamatore e të gjithë trupit të njeriut. Ndryshimet që ndodhin në trup nuk prekin vetëm nyjet. Sëmundja më e zakonshme në artrit është zemra dhe veshkat. Nëse trajtimi i duhur nuk kryhet, atëherë mund të ndodhin komplikime dhe madje edhe vdekje.

Mundësia e zhvillimit të artrozës ose artritit rritet ndjeshëm deri në moshën 40-50 vjeç. Sëmundja prek gratë dhe burrat në mënyrë të barabartë. Sëmundja shfaqet tek njerëzit me trup të aftë dhe kohët e fundit është bërë shumë më e re (njerëzit mbi 30 vjeç vuajnë nga artroza). Prandaj, është shumë e rëndësishme të dini se çfarë është artroza dhe si ta trajtoni siç duhet këtë patologji.

Shkaqet

Ashtu si artriti, artroza ndodh në trup për shkak të dështimit metabolik në nyje të caktuara. Kjo çon në një humbje të elasticitetit të indeve të kërcit.

Kërci i vendosur në nyjet e ekstremiteteve mund të shkatërrohet për shkak të shqetësimeve në prodhimin e hormoneve, uljes së furnizimit me gjak të nyjeve dhe dëmtimeve. Gjithashtu, disa sëmundje, të tilla si artriti reumatoid, mund të shkaktojnë artrozë.

Arsyet kryesore:

 • një histori e dëmtimeve të gjymtyrëve;
 • mosha e avancuar;
 • hipotermi e rëndë;
 • prania e proceseve inflamatore në nyjet e mëdha dhe të vogla (artriti dhe artroza janë dy sëmundje shoqëruese);
 • rritjen e peshës trupore. Në këtë rast, do të ketë një ngarkesë shtesë të vazhdueshme në nyje;
 • dehje e përgjithshme e trupit;
 • SARS të shpeshta, infeksione akute të frymëmarrjes dhe grip;
 • proceset patologjike në gjëndrën tiroide;
 • hemofili;
 • Sëmundja Perthes.

Artroza e nyjeve mund të zhvillohet tek një person për shkak të çrregullimeve gjenetike - mutacionet e kolagjenit, dysplasia.

Simptomat

Simptomat e artrozës shfaqen pothuajse menjëherë. Shenja e parë e zhvillimit të një procesi patologjik është dhimbja e fortë kur ngarkoni një nyje të caktuar. Dhimbja do të qetësohet kur nyja të pushojë. Në qarqet mjekësore, grupet e mëposhtme të simptomave të artrozës dallohen:

 • dhimbje.Dhimbja e mprehtë ndodh vetëm kur bëhen lëvizje të caktuara. Lokalizimi i tij është në vendin e nyjës së prekur. Natën, praktikisht nuk ka siklet, pasi nyja është në pushim. Dhimbja në një gjendje të qetë mund të shfaqet vetëm gjatë përparimit të artrozës;
 • lëvizshmëria e nyjeve zvogëlohet.Kjo është e vërtetë si për artrozën ashtu edhe për artritin. Në fazën fillestare të sëmundjes, kjo simptomë nuk shkakton shumë shqetësim tek pacienti. Por së shpejti muskujt do të fillojnë të spazmojnë. Hendeku midis nyjeve do të zhduket pothuajse plotësisht;
 • kërcitjeArsyeja për shfaqjen e saj qëndron në faktin se për shkak të sëmundjes, butësia e rrotullimit të kockës në nyje zvogëlohet. Tingulli i tij është "i thatë";
 • deformimi i nyjës së prekur.Kjo është për shkak të përhapjes së osteofiteve. Kjo simptomë është e fundit që shfaqet. Trajtimi i artrozës në këtë fazë është më i vështiri.

Fazat e sëmundjes

Të gjitha këto shenja të artrozës ndodhin në faza të ndryshme të zhvillimit të sëmundjes. Në praktikën mjekësore, dallohen tre shkallë:

 • artroza e shkallës 1.Simptomat e artrozës nuk janë të theksuara. Më shpesh, dhimbje të vogla të kyçeve shfaqen gjatë ushtrimit ose ecjes së gjatë. Ndryshimet patologjike fillojnë të ndodhin në lëngun dhe sinoviumin. Trajtimi i artrozës në këtë fazë është më efektivi;
 • artroza e shkallës së 2 -të.Lidhja është shkatërruar. Osteofitet formohen. Dhimbja gjatë sforcimit dhe lëvizjes bëhet më e fortë, një kërcitje karakteristike dëgjohet në nyjet e prekura;
 • artroza e shkallës së 3 -të.Kjo është faza më e vështirë në zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Ekziston një ndryshim patologjik në vendet e nyjeve të sëmura. Ndodh inflamacion. Pacienti ndjen ngurtësi kur lëviz, pasi muskujt nuk mund të kontraktohen plotësisht dhe të kryejnë funksionet e tyre.

Artroza e nyjeve në fazën e tretë të zhvillimit të saj është jashtëzakonisht e vështirë për t'u kuruar. Më shumë shanse për sukses do të jenë nëse gjeni një specialist të kualifikuar. Shumë njerëz bëjnë pyetjen - cili mjek trajton artrozën? Në këtë rast, duhet të kërkoni ndihmë nga një reumatolog. Ky është një specialist i ngushtë që merret me trajtimin e sëmundjeve distrofike dhe inflamatore të indit lidhës dhe nyjeve, të tilla si artroza dhe artriti.

Komplikimet

Nëse nuk filloni të trajtoni artrozën në fazat e hershme të zhvillimit të saj, atëherë kjo mund të çojë në pasojat e mëposhtme:

 • shkatërrimi i plotë i nyjës;
 • do të bëhet pothuajse e pamundur të kryhen lëvizje të ndryshme;
 • hernia diskale vertebrale;
 • paaftësia e një personi;
 • deformimi i plotë i nyjës;
 • standardi i jetesës së pacientit do të ulet.

Trajtim

Pyetja se si të trajtohet artroza bëhet nga çdo person që ka treguar shenjat e para të sëmundjes. Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është në fazat e hershme të zhvillimit të procesit patologjik, derisa shkeljet të bëhen të pakthyeshme. Thelbi i masave terapeutike është heqja e shkaqeve rrënjësore të zhvillimit të artrozës dhe eliminimi i inflamacionit në nyje.

Trajtimi i artrozës duhet të jetë vetëm gjithëpërfshirës. Ai përfshin marrjen e ilaçeve (tableta, përzierje) me veti analgjezike dhe anti-inflamatore. Kërkohen gjithashtu procedura fizioterapie.

Parimet e trajtimit të artrozës:

 • eliminoni stresin e tepërt në nyje;
 • terapi me pilula anti-inflamatore dhe qetësuese të dhimbjeve. Gjithashtu, në terapi komplekse, kondroprotektorët përdoren në mënyrë aktive për artrozën;
 • fizioterapi;
 • trajtim spa;
 • magnetoterapi, elektroterapi, terapi me lazer, terapi me valë goditëse;
 • terapi intra-artikulare e oksigjenit;
 • bllokimi intraosseous;
 • është e rëndësishme të zgjidhni ushqimin e duhur për artrozën.

Mjekimi me drogë

Si ta trajtojmë artrozën me ilaçe? Kjo pyetje është më e zakonshme tek pacientët. Trajtimi kryhet duke përdorur tre grupe ilaçesh:

injeksion intra-artikular në nyje për artrozë
 • kortikosteroidet hormonale.Efektive për artrozën në fazën akute. Hyrje - intra -artikulare. Tabletat janë më pak efektive në këtë rast;
 • ilaçe anti-inflamatore.Ato përdoren për të zvogëluar inflamacionin në nyje, si dhe për të lehtësuar dhimbjen. Mjekët nuk rekomandojnë që pacientët të marrin pilula, pasi ato irritojnë deri diku mukozën e stomakut. Prandaj, ato më shpesh injektohen në një venë ose muskul;
 • kondroprotektorë për artrozën.Ato përdoren për të rivendosur strukturën e kërcit. Sulfati i kondroitinit përshkruhet më shpesh, pasi ky ilaç është shumë efektiv. Përdorimi i kondroprotektorëve për artrozën jep rezultate pozitive në fazat e para të zhvillimit të procesit patologjik.

Receta popullore

Shumica e njerëzve këto ditë nuk duan të marrin pilula ose injeksione. Prandaj, ata bëjnë pyetjen - si të kurohet artroza me ndihmën e mjeteve juridike popullore? Në pjesën më të madhe, fonde të tilla kanë për qëllim rritjen e tonit të trupit, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, lehtësimin e dhimbjeve dhe rritjen e imunitetit. Trajtimi i artrozës me mjete juridike popullore është më efektiv në fazat e hershme të zhvillimit të procesit patologjik. Për trajtimin e kësaj sëmundjeje, recetat përdoren në bazë të bimëve të mëposhtme:

 • xhenxhefil;
 • Kalanchoe;
 • fara selino;
 • farat e vajit të kastorit;
 • kanellë;
 • shafran i Indisë;
 • bisht kali.

Tinkturat e gjetheve të dafinës, rrikës, hudhrës dhe kokrrave të thekrës konsiderohen gjithashtu efektive. Trajtimi i artrozës me mjete juridike popullore do të jetë më efektiv nëse kombinohet me ilaçe.

Ushqyerja për artrozën

Dieta për artrozën ka specifikat e veta. Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme të monitoroni dietën tuaj gjatë një përkeqësimi të sëmundjes. Mos e teproni shumë, pasi pesha e trupit dhe ngarkesa në nyjen e prekur do të rriten. Por gjithashtu nuk mund të ulesh i uritur. Kërci duhet të marrë sasinë e kërkuar të mikronutrientëve.

Dieta për artrozën ka për qëllim zvogëlimin e peshës së tepërt. Prandaj, karbohidratet duhet të hiqen nga dieta. Pijet e ëmbla, mielli, alkooli përjashtohen plotësisht.

Enët e peshkut mund të përfshihen në dietën e përditshme. Preferenca duhet t'u jepet varieteteve me yndyrë të ulët. Roli kryesor në trajtimin e artrozës i caktohet pjatës së preferuar të gjithëve - mishit të pelte. Shumë mjekë rekomandojnë përdorimin e tij, pasi është një ilaç i vërtetë për nyjet. Ai përmban të gjithë elementët e nevojshëm gjurmë. Por përbërësi më i rëndësishëm i gjellës është kolagjeni natyral.

mishi xhel në trajtimin e artrozës

Ushqyerja për artrozën duhet të jetë e rregullt. Shtë e rëndësishme të hani në pjesë. Menuja ditore duhet të përfshijë ushqime të pasura me vitamina B. Ato janë të nevojshme për rregullimin e metabolizmit.

Nëse i përmbaheni një diete për artrozën, atëherë mund të arrini një përmirësim të ndjeshëm në gjendjen e përgjithshme.

Parimet bazë ushqyese:

 • menuja duhet të jetë plotësisht e ekuilibruar;
 • ushqimi i rëndë nuk duhet të hahet gjatë natës. Ju mund të provokoni një sulm të artrozës;
 • nëse sëmundja nuk është në një fazë të përkeqësimit, atëherë është më mirë të ecësh pak pas ngrënies;
 • ushqimi duhet të jetë i pjesshëm;
 • ju duhet të monitoroni vazhdimisht peshën tuaj dhe ta parandaloni atë të rritet;
 • nëse pilulat janë të përshkruara, atëherë është e nevojshme të rregulloni qartë marrjen dhe konsumin e tyre të ushqimit (merrni ato para ose pas ngrënies).

Një dietë për artrozën ndihmon jo vetëm për të eleminuar simptomat e pakëndshme të sëmundjes, por edhe për të përmirësuar gjendjen e nyjeve.

Profilaksi

Parandalimi i artrozës fillon me ushqimin e duhur. Shtë e nevojshme të përpiqeni të zvogëloni marrjen e kripës, si dhe ushqimin që mund të prishë metabolizmin. Këto përfshijnë bishtajore, mish yndyror dhe alkool. Dieta përfshin lakër, barishte dhe peshk.

Për parandalimin e artrozës, është e nevojshme të ndiqni edukimin fizik, të bëni ngrohje. Nëse është e mundur, është më mirë të ecësh disa kilometra në këmbë. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të monitoroni peshën tuaj dhe të parandaloni shtimin në peshë, pasi kjo do të bëjë stres shtesë në nyjet e lënduara. Nuk rekomandohet të merrni pilula me qëllim të humbjes së peshës, pasi ato mund të prishin metabolizmin në trup.