Dhimbja e shpinës: simptoma, terapi, parandalim

Shumica e njerëzve kanë pasur dhimbje shpine të paktën një herë. Dhimbja zakonisht shfaqet në pjesën e poshtme të shpinës. Shkaktarët mund të jenë si pasojat e ftohjes më të zakonshme, ashtu edhe një dëmtim serioz.

Karakteristikat e shfaqjes

dhimbje në shpinë dhe në pjesën e poshtme të shpinës

Dhimbja e shpinës mund të jetë konstante ose e përhershme dhe akute ose kronike. Varet nga rrethana të ndryshme. Arsyet e zakonshme për paraqitjen e saj:

 • këputje e diskut;
 • dhimbje menstruale;
 • osteoporoza;
 • gurët në veshka;
 • qëndrim i thyer;
 • lëndimi i shtyllës kurrizore;
 • osteoartriti;
 • apendiksit;
 • tumor;
 • ngritje peshe.

simptomat e dhimbjes së shpinës

Dhimbja ndryshon në varësi të sëmundjes. Për shembull, kur një disk goditet, shfaqet dhimbje e papritur ose gradualisht në rritje. Fillon në shpinë dhe përhapet në të pasme dhe këmbë. Një person ka nevojë për pushim, pasi lëvizja, teshtitja, kollitja vetëm sa shtojnë dhimbjen. Një sëmundje e tillë si apendiciti shkakton dhimbje të forta shpine. Nëse nuk qetësohet, shkoni menjëherë te mjeku! Simptomat e endometriozës janë dhimbje dhe spazma në pjesën e poshtme të shpinës. Zakonisht, para ose gjatë ciklit menstrual, dhimbja intensifikohet. Kur shtrihet pjesa e poshtme e shpinës, shfaqet dhimbje akute, me lëvizje anësore, ndodh spazma e muskujve. Pushimi mund t'ju bëjë të ndiheni më mirë.

Simptomat që tregojnë një problem:

dhimbje shpine gjatë qëndrimit ulur
 • marramendje;
 • zhurma në vesh;
 • dobësi;
 • dhimbje shpine tërheqje, dhembje, e vazhdueshme;
 • mpirje në gjymtyrë;
 • dhimbje gjatë animit të kokës dhe kthimit të trupit.

Simptomat më të rrezikshme:

 • shkelje e urinimit;
 • dispnea;
 • nauze, të vjella;
 • intensifikimi i dhimbjes.

Diagnostifikimi i dhimbjes

Mjafton që një mjek me përvojë të ekzaminojë shtyllën kurrizore dhe të dëgjojë ankesat e pacientit për të diagnostikuar sëmundjen. Por ka situata kur vetëm këto veprime nuk mjaftojnë. Në këto raste përdoren metoda të veçanta diagnostikuese - radiografi, tomografi kompjuterike dhe rezonancë magnetike.

mjeku që ekzaminon një pacient me dhimbje shpine

Mjekimi

Pas vendosjes së diagnozës, kryhen masat e mëposhtme terapeutike:

 • terapi manuale;
 • injeksione;
 • fizioterapi;
 • akupunkturë;
 • trajtim kirurgjik;
 • terapi medikamentoze;
 • gjimnastikë mjekësore;
 • masazh.

Ndihmoni në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës dhe mjetet juridike popullore:

 1. Rrikë grihet dhe përzihet me salcë kosi. Masën që rezulton vendoseni në pjesën e poshtme të shpinës, mbulojeni me një pecetë dhe lidhni një shall ose shall leshi sipër.
 2. Përdorni kantarionin, trumzën, plakun e zi dhe kamomilin. Një kompresë e nxehtë e këtyre bimëve me një mbështjellës do t'ju ngrohë mirë shpinën nëse ka qenë e ftohtë. Procedura bëhet më së miri gjatë natës.
 3. Gjethet e rodheve kanë një efekt shërues. Thani ato fillimisht, më pas derdhni me ujë të valë dhe aplikojeni në vendin e lënduar për një orë.
 4. Gështenja e kalit përdoret gjerësisht. Grini mirë lulet e thata në pluhur, merrni sallo të shkrirë dhe vaj kamfuri, përzieni përbërësit në përmasa të barabarta. Përhapeni përzierjen në një copë bukë të zezë dhe aplikojeni në vendin e lënduar.
 5. Përdorni kompresa të bazuara në infuzion me hudhër. Përzihet me lëng limoni. Thithni një pecetë pambuku në këtë përzierje dhe aplikojeni për njëzet minuta në një vend të lënduar.

Parandalimi

Mënyra më e mirë për të parandaluar dhimbjen e shpinës është një sërë ushtrimesh fizike. Është gjithashtu e nevojshme të monitorohet qëndrimi i duhur gjatë ecjes dhe uljes. Ngritja e peshës është kundërindikuar jo vetëm për gratë, por edhe për burrat.

Nëse vuani nga dhimbje të vazhdueshme të shpinës, atëherë kontaktoni menjëherë mjekun tuaj të përgjithshëm, i cili, nëse është e nevojshme, do t'ju referojë te një neurolog, ortoped, kirurg ose nefrolog.