Si të kuroni osteokondrozën e shpinës torakale?

Osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale

Osteokondroza është një sëmundje e shtyllës kurrizore, e karakterizuar nga zhvillimi i ndryshimeve degjenerative-distrofike në kockat dhe indet e kërcit në një ose më shumë nga departamentet e saj. Zhvillimi i osteokondrozës torakale është shumë më pak i zakonshëm sesa manifestimet e ngjashme në shpinë cervikale dhe lumbale. Kjo është për shkak të veçorive të strukturës anatomike të pjesës së mesme të shpinës së njeriut, ku lëvizshmëria e rruazave është disi e kufizuar. Kjo zvogëlon ndjeshëm mundësinë e lëndimit. Disa dekada më parë, ky lloj i osteokondrozës ishte më i zakonshëm tek njerëzit e moshuar. Sot, sëmundja prek edhe meshkujt dhe femrat e reja. Fëmijët nuk bëjnë përjashtim.

Përshkrim

Osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale është një sëmundje e sistemit skeletor, e karakterizuar nga dëmtimi i disqeve ndërvertebrale, rruazave dhe ndryshimeve degjenerative të tyre. Në fazën e parë të sëmundjes, manifestimet janë të lehta, gjë që është pengesë për diagnostikimin e hershëm. Megjithatë, me kalimin e kohës, sëmundja përparon.

Gradualisht, në proces përfshihet edhe aparati ligamentoz. Disi më rrallë, zhvillohen komplikime, të manifestuara në formën e atrofisë së indeve muskulore dhe të shoqëruara me ulje të ndjeshmërisë dhe çrregullime funksionale të organeve të brendshme.

Në rastet e avancuara, me osteokondrozën torakale, kërci dhe kockat fillojnë të prishen. Në të njëjtën kohë, vërehet plakja e parakohshme e sistemit musculoskeletal.

Në sfondin e kësaj sëmundjeje, sëmundje të tilla si:

 • prostatiti;
 • pneumoskleroza;
 • atrofia e organeve të sistemit riprodhues, që shpesh çon në infertilitet;
 • ateroskleroza;
 • tumoret kancerogjene.

Sipas statistikave mjekësore, osteokondroza kraharore e shtyllës kurrizore ndodh në mënyrë të barabartë te burrat dhe gratë.

Simptomat e sëmundjes

Osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale ka një numër karakteristikash specifike, ndër të cilat janë:

 • dhimbje në gjoks që ndodh kur trupi është shpesh dhe për një kohë të gjatë në një pozicion;
 • sindromi i dhimbjes me tendosje të shtuar fizike, për shembull, kur ngrini pesha;
 • shfaqja e vështirësisë në frymëmarrje dhe nxjerrje, e shoqëruar me një ndjenjë shtrydhjeje në pjesën e mesme të shpinës;
 • dhimbje të vazhdueshme dhembje në tehet e shpatullave;
 • mpirje e pjesëve të caktuara të trupit;
 • periodikisht një ndjenjë e zgjatur e të ftohtit, e shoqëruar me të dridhura;
 • ulje e temperaturës së trupit në këmbë;
 • kruajtje dhe djegie në ekstremitetet e poshtme.

Me funksione të dëmtuara të sistemit vaskular të shpinës torakale, pacientët kanë një numër shenjash karakteristike:

 • qërimi i lëkurës;
 • thonjtë e hollë dhe të brishtë;
 • dhimbje barku, fryrje;
 • çrregullime të jashtëqitjes, në të cilat sulmet e diarresë mund të zëvendësohen nga kapsllëku;
 • nauze, urth;
 • simptomat e nevralgjisë ndër brinjëve;
 • ulje e aktivitetit seksual.

Me osteokondrozën torakale, ekzistojnë dy lloje të sindromës së dhimbjes:

 1. Dorsalgia (dorsalgia).
 2. Dorsago (dorsag).

E para karakterizohet nga dhimbje të zgjatura në zonat e dëmtimit të rruazave dhe disqeve ndërvertebrale. E dyta është dhimbje e fortë paroksizmale e një natyre akute, e shoqëruar me një ndjenjë ngurtësie në muskuj dhe vështirësi në frymëmarrje.

Një nga ndërlikimet që shoqëron osteokondrozën e shtyllës kurrizore torakale është gastriti, ose më mirë acarimet e tij, të karakterizuara nga dhimbje në rajonin epigastrik.

Shkaqet e osteokondrozës

Zhvillimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore torakale është për shkak të ndryshimeve patologjike që ndodhin në disqet ndërvertebrale. Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë:

 • predispozicion trashëgues;
 • hernie, deformime të diskut;
 • formimi i osteofiteve;
 • shkatërrimi i kërcit;
 • furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut në kanalin kurrizor, i cili është zhvilluar si rezultat i shtrëngimit të enëve dhe arterieve përcjellëse;
 • degjenerimi i kockave, kërcit dhe indeve të muskujve të shkaktuar nga ngarkesa e pashpërndara në mënyrë të duhur në shpinë;
 • çrregullime metabolike të shkaktuara nga mungesa e kalciumit në trup.

Faktorët që veprojnë si shkaktarë të ndryshimeve patologjike janë:

 • ngritja e objekteve të rënda;
 • punë sedentare;
 • qëndrim i gjatë në një pozicion;
 • ngarkesë e pabarabartë në shpinë;
 • lëndimi i shtyllës kurrizore;
 • skolioza.

Osteokondroza torakale shpesh diagnostikohet te profesionistët e përfshirë në sportet e pushtetit.

Diagnostifikimi

Osteokondroza torakale kërkon diagnozë dhe diferencim të detyrueshëm me sëmundje të tjera që kanë simptoma të ngjashme. Përmes një ekzaminimi gjithëpërfshirës, përjashtohen sa vijon:

 • angina;
 • infarkti miokardial;
 • inflamacion pulmonar;
 • patologji me simptoma gastrike.

Në këtë mënyrë, diagnoza e gabuar mund të shmanget. Vlerësimi i gjendjes së pacientit bëhet në bazë të anamnezës, duke marrë parasysh të gjitha simptomat e sëmundjes dhe ankesat e pacientit.

Për të konfirmuar diagnozën, për të sqaruar vendndodhjen e zonave të prekura, për të identifikuar neoplazmat beninje dhe tumoret kanceroze, përdoren metoda instrumentale progresive:

 • radiografi;
 • CT;
 • MRI.

Për të përcaktuar shkallën e procesit inflamator në osteokondrozën, përshkruhen teste të gjakut dhe urinës.

Mjekimi

Regjimi i trajtimit për osteokondrozën torakale zhvillohet individualisht. Kondroza i referohet atyre sëmundjeve që mund të provokojnë përçarje të organeve të brendshme, kështu që duhet trajtuar.

Në këtë rast, nevojitet një qasje e integruar. Terapia mjekësore është e detyrueshme.

Trajtim konservativ

Pacientëve u përshkruhen qetësues kundër dhimbjeve dhe barna me një spektër veprimi anti-inflamator. Me ndihmën e këtyre barnave, duke lehtësuar dhimbjen dhe duke reduktuar inflamacionin, sigurohet lëvizshmëria e rruazave në rajonin e kraharorit. Manifestimet akute ndalohen shpejt me injeksion.

Paralelisht, për të përmirësuar gjendjen e eshtrave dhe kërcit, përshkruhen kondroprotektorë, minerale dhe komplekse vitaminash.

Heqja e spazmave të muskujve sigurohet nga relaksuesit e muskujve.

Për të përshpejtuar efektin, mund të përdoren pomada terapeutike dhe kremra për përdorim të jashtëm.

Pacientët i nënshtrohen bllokadave paravertebrale, me ndihmën e të cilave është e mundur të zvogëlohet dhimbja. Solucionet për injeksion përmbajnë kortikosteroide dhe antiseptikë.

Është e pamundur të kurohet osteokondroza e kraharorit vetëm me ilaçe. Po flasim për masa të tilla si korrigjimi i stilit të jetesës, ushqimi i duhur, masazhi, terapia ushtrimore dhe metoda të tjera. Është mjaft e mundur të përshpejtohet procesi i rikuperimit nëse procedurat fizioterapeutike përfshihen në regjimin e trajtimit: magnetike, lazer, terapi vakum, metoda e tërheqjes, etj.

Në rast të joefektivitetit të trajtimit me ilaçe, pacientëve mund t'u përshkruhet operacioni. Ndonjëherë operacioni është i vetmi opsion. Indikacionet absolute për kirurgji janë paqëndrueshmëria e shtyllës kurrizore, stenoza e kanalit ose hernia kurrizore.

Organizimi i ushqimit të duhur

Me osteokondrozën, sigurohet një dietë pa kripë. Përveç kësaj, është e nevojshme të përjashtohen ushqimet pikante, yndyrore, të skuqura, mishi i tymosur, alkooli, pijet e gazuara, kafeja; kufizoni përdorimin e sheqerit, erëzave dhe majonezës.

Përndryshe, ushqimi duhet të jetë sa më i ekuilibruar dhe të përmbajë të gjitha vitaminat dhe mineralet që synojnë përmirësimin e funksionimit të sistemit muskuloskeletor.

Menuja ditore duhet të përfshijë ushqime të pasura me kalcium dhe fosfor. Kjo listë përfshin gjizë, djathë të fortë, qumësht, peshk deti me pak yndyrë dhe mish. Perimet, frutat dhe çdo zarzavate do të jenë gjithashtu të dobishme.

terapi ushtrimore

Kompleksi i ushtrimeve të fizioterapisë përmban ushtrime speciale që synojnë rritjen e lëvizshmërisë së zonës problematike të shtyllës kurrizore, heqjen e stresit të panevojshëm në disa elementë të sistemit skeletor dhe eliminimin e spazmave të muskujve në rajonin e qafës së mitrës.

Për të kryer ushtrimet, do t'ju duhet një shkop gjimnastikor dhe një dyshek. Veshja duhet të jetë sa më e rehatshme dhe të mos kufizojë lëvizjen.

Para fillimit të klasave, për të ngrohur muskujt, rekomandohet të bëni një ngrohje: ngadalë dhe në mënyrë alternative, kryhen lëkundjet e këmbëve dhe krahëve dhe kthimi i bustit, legenit dhe kokës në drejtime të ndryshme. Nëse lëvizja e trupit shkakton dhimbje, ajo duhet të bëhet më mirë ose të ndërpritet.

Shembuj ushtrimesh për osteokondrozën e kraharorit:

 1. Pozicioni fillestar: shtrirë në bark, duart pas kokës. Së pari ju duhet të përhapni bërrylat sa më gjerë të jetë e mundur, pastaj ngrini shpatullat dhe trupin. Mbajeni këtë pozicion për tre sekonda. Kryeni ushtrimin 5 herë radhazi.
 2. Pozicioni fillestar: i ngjashëm. Vendosini duart pas shpinës, palosni pëllëmbët në bravë. Përkuluni, duke u përpjekur të ngrini krahët lart. Mbajeni për tre sekonda. Kryeni të paktën 5 herë.
 3. Pozicioni: në këmbë në dysheme, këmbët sa gjerësia e shpatullave. Vendosini duart mbi supet: majtas në shpatullën e majtë, djathtas në të djathtë. Ngrini shpatullat me radhë, duke e drejtuar kokën në drejtim të lëvizjes. Kryeni 10 herë.
 4. Shtrihuni në bark, shtrini krahët përpara. Ngrini trupin. Kryeni 5 herë radhazi. Më pas vendosni duart përgjatë trupit dhe gjithashtu ngrini trupin.
 5. Uluni në një karrige, duke mbajtur një shkop gjimnastikor para jush. Merrni frymë thellë ndërsa drejtoni trupin. Gjatë nxjerrjes, duart me predhë gjunjëzohen, busti përkulet përpara. Kryeni disa herë.
 6. Duke qëndruar në dysheme, vendosni duart me një shkop gjimnastikor mbi supet tuaja. Bëjeni trupin të kthehet në të djathtë, pastaj në anën e majtë 10 herë.
 7. Uluni në një karrige, mbështetuni në shpinë. Përkuleni fort, duke përdorur rajonin e kraharorit. Kryeni të paktën 10 lëvizje.

Ky ushtrim mund të bëhet në shtëpi. Por para kësaj, rekomandohet shumë të merrni leje nga një specialist.

Metodat e mjekësisë tradicionale

Mjetet juridike popullore do të ndihmojnë për të përballuar më shpejt manifestimet e osteokondrozës së kraharorit.Ilaçet e bazuara në përbërës natyralë aktivë përdoren me sukses si terapi ndihmëse. Disa receta efektive:

 • Fërkim për përdorim të jashtëm. Përgatitet si më poshtë: në pjesë të barabarta, duhet të merrni rrënjë luleradhiqe, gjethe mente, sytha thupër, koriandër. Pritini përbërësit dhe përzieni. Më pas 3 lugë gjelle. l. përzieni (me një rrëshqitje), derdhni gjysmë gote ujë të vluar dhe vendoseni në zjarr të ngadaltë për 5 minuta. Ftoheni, shtoni 75 g gjalpë dhe 75 g vaj luledielli. Vendoseni të gatuhet për 15 minuta të tjera. Fërkoni zonat problematike, pastaj visheni ose mbështilleni menjëherë.
 • Veglat. Për përgatitjen e tyre, mund të përdorni lëng të freskët rrikë, pelin të hidhur të zier me avull ose fara liri.
 • Lehtësues dhimbjesh. Përgatitur kështu: 2 lugë gjelle. l. ngjyra e kamomilit duhet të derdhet me 350 ml ujë të vluar dhe të vendoset në zjarr të ngadaltë për 5 minuta. Më pas ftoheni, kullojeni. Merrni 125 ml 3 herë në ditë pas ngrënies.
 • Fërkim hop. Për gatim në pjesë të barabarta merren: konet e hopit, të grira në pluhur dhe salloja e shkrirë. Përbërësit janë të përzier. Përdoret si fërkim për të lehtësuar tensionin e muskujve.

Të gjitha këto ilaçe përgatiten në shtëpi, por për trajtimin e sëmundjes mund t'i përdorni vetëm pasi të konsultoheni me një specialist.