Artriti dhe artroza - cili është ndryshimi dhe si të trajtohen më mirë këto sëmundje?

cili është ndryshimi midis artritit dhe osteoartritit

Ata që përballen me sëmundje të kyçeve shpesh janë të interesuar për: artriti dhe artroza - cili është ndryshimi midis tyre. Këto sëmundje prekin një të tretën e popullsisë së moshës 36-49 vjeç, si dhe çdo sekondë 50-70 vjeç. Tek ata që janë më të moshuar, patologjia shfaqet në 90% të njerëzve. Këto sëmundje kanë ngjashmëritë dhe dallimet e tyre.

Si ndryshon artriti nga artroza?

Në përgjithësi, ndryshimi midis këtyre sëmundjeve manifestohet në emrat e tyre. Nga gjuha latine, sëmundjet, në terminologjinë e të cilave ekziston një prapashtesë "-it", tregojnë një proces inflamator që ndodh në trup. Nëse emri përmban kombinimin "-oz", kjo tregon shkatërrimin e indeve. Artriti dhe artroza nuk bëjnë përjashtim. Sëmundja e parë manifestohet me ënjtje dhe inflamacion të membranës sinoviale. Sëmundja e dytë është shkatërrimi i kërcit dhe zonave të afërta të kockave.

Shkaqet e artritit dhe artrozës

Ka disa faktorë që mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes së parë dhe të dytë. Janë pesë "provokatorë" të tillë:

 1. Stresi intensiv i zgjatur në nyje. Më shpesh kjo arsye vërehet te atletët.
 2. Hipotermia - kontakt i rregullt me ujë të ftohtë, borë etj.
 3. Lëndimi i kyçeve.
 4. Predispozita gjenetike - sëmundjet janë të trashëguara.
 5. Sëmundjet kongjenitale të kockave dhe indeve lidhëse.

"Provokatorë" specifikë të artritit përfshijnë:

 • infeksionet që kanë hyrë në trup, duke shkaktuar inflamacion;
 • mbipeshë;
 • ushqimi i dobët (për shkak të mungesës së substancave të vlefshme, sistemi mbrojtës i trupit vuan).

Artroza është një sëmundje që zhvillohet, pavarësisht nga sëmundjet e organeve dhe sistemeve të tjera. Kjo do të thotë, kjo sëmundje nuk shoqërohet me gjendjen e përgjithshme të trupit. Quhet nga të tillë "provokatorë":

 • çrregullime hormonale në trup;
 • Sëmundja Perthes;
 • hemofili;
 • dehje e rëndë e trupit;
 • degjenerimi i kërcit i lidhur me moshën.

Artriti reumatoid mund të provokojë artrozë nëse sëmundja nuk trajtohet siç duhet. Kjo situatë është krejt e natyrshme, sepse për shkak të degjenerimit të lëngut sinovial prishet ushqimi i indit të kërcit. Si rezultat, kjo çon në shkatërrimin e tij. Për këtë arsye, është kaq e rëndësishme të kontaktoni menjëherë një mjek kur zbuloni sinjalet e alarmit të dhëna nga trupi.

Simptomat e artritit dhe artrozës

simptomat e artritit dhe osteoartritit

Këto sëmundje ndryshojnë nga njëra-tjetra në paraqitjen klinike. Për më tepër, artriti dhe artroza - cili është ndryshimi midis tyre, mund të shihni nga zona e lokalizimit të sëmundjeve. Procesi inflamator sulmon pjesë të tilla të trupit:

 • nyje;
 • mëlçisë;
 • zemra dhe enët e gjakut;
 • mushkëritë;
 • veshkat.

Artroza prek vetëm nyjet:

 • hip;
 • metatarsofalangeal në këmbë;
 • gjuri;
 • interfalangale në duar.

Ka shenja të zakonshme të artritit dhe artrozës. Këto përfshijnë simptomat e mëposhtme:

 • ngurtësi e lëvizjes;
 • ndjesi dhimbjeje;
 • humbja e aftësisë motorike.

Artriti - shenja

Faktorët e mëposhtëm tregojnë zhvillimin e kësaj sëmundjeje:

 • ngurtësi në mëngjes;
 • një rritje e temperaturës së trupit në zonën ku ndodh procesi inflamator (kjo zonë bëhet e nxehtë në prekje);
 • ënjtje e indeve të buta pranë kyçit të prekur;
 • dhimbje (në pushim dhe gjatë stërvitjes);
 • skuqje e lëkurës.

Simptomat e artritit kur sëmundja prek organe dhe sisteme të tjera:

 • sexhde;
 • shkelje e ritmit të zemrës;
 • të dridhura;
 • konjuktivit;
 • një rritje e temperaturës së trupit deri në 39 ° C;
 • dhimbje gjatë urinimit.

Artroza - shenja

Një nga simptomat kryesore të kësaj sëmundjeje është dhimbja. Ato shfaqen si në pushim ashtu edhe kur nyja është e ngarkuar. Përveç kësaj, simptomat e osteoartritit mund të jenë:

 • ulje e amplitudës së lëvizjes;
 • kërcitje (për shkak të fshirjes së membranës kërcore);
 • deformim i gjymtyrëve.

Trajtimi i artritit dhe artrozës

trajtimi i artritit dhe artrozës

Para fillimit të terapisë, bëhet një diagnozë. Ai përfshin aktivitete të tilla:

 • radiografi;
 • dërgimi i një testi të përgjithshëm gjaku;
 • artroskopi;
 • Ekografia e indeve lidhëse.

Dallimi midis artritit dhe artrozës në trajtimin e këtyre sëmundjeve praktikisht mungon. Terapia përbëhet nga hapat e mëposhtëm:

 • eliminimi i dhimbjes;
 • mirëmbajtja e indit lidhor;
 • eliminimi i ngurtësisë;
 • duke reduktuar rrezikun e rikthimit.

Trajtimi i këtyre sëmundjeve përfshin një qasje të integruar. Në artrit synon zvogëlimin e procesit inflamator, dhe në artrozë ka për qëllim rikthimin e indit të kërcit. Trajtimi përfshin përdorimin e metodave të tilla:

 • fizioterapi;
 • ushtrime fizioterapie;
 • terapi medikamentoze;
 • ushqim diete.

Dallimi në mënyrën e trajtimit të artritit dhe artrozës është i dukshëm në recetat e mjekut. Pra, nëse procesi inflamator ka natyrë infektive, antibiotikët përshkruhen gjatë terapisë. Kur diagnostikohet artriti autoimun, përshkruhen hormone steroide. Sidoqoftë, nuk mund të zgjidhni ilaçet vetë. Ky trajtim nuk është i sigurt. Në fillim, madje mund të ndjeni se sëmundja është larguar: dhimbja zvogëlohet, ngurtësia zhduket. Megjithatë, në realitet situata nuk është ashtu siç duket. Edhe pse shenjat e dukshme zhduken, sëmundja vazhdon të përparojë.

Artriti dhe artroza trajtohen me injeksione, tableta dhe pomada - cili është ndryshimi midis një trajtimi të tillë, mjeku do të tregojë në detaje. Ai do të përshkruajë skemën optimale të terapisë me ilaçe. Për të rritur efektin, kryhet korrigjimi ortopedik i shkeljeve. Nëse terapia me ilaçe nuk arrin të përballojë këto sëmundje dhe ato zhvillohen në formë të rëndë, kryhet ndërhyrja kirurgjikale.

Cili mjek trajton artritin dhe artrozën e kyçeve?

Në mënyrë që sëmundja të mos kalojë në një formë të neglizhuar, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore në kohë. Për ta bërë këtë, duhet të dini se cili mjek trajton artritin dhe artrozën. Në klinikat vendase, specialistët e mëposhtëm janë të përfshirë në trajtimin e këtyre sëmundjeve:

 1. Reumatolog - ata i drejtohen atij me simptoma të lehta të sëmundjes. Mjeku do të kryejë një ekzaminim, do ta referojë pacientin për një ekzaminim me rreze X dhe më pas do të përshkruajë trajtimin optimal.
 2. Kirurg - ndihmon për të përballuar shqetësimin e padurueshëm.
 3. Ortoped – i specializuar për dhimbjet kronike.

Pomada për artrit dhe artrozë

Agjentët e jashtëm kanë efektet e mëposhtme:

 • qarkullimi i gjakut përmirësohet;
 • arrihet një efekt antimikrobik;
 • ushqyerja e kërcit është normalizuar;
 • ndjesia e dhimbjes zvogëlohet;
 • jep një efekt ngrohës.

Në mënyrën e trajtimit të artritit, artrozës në shtëpi, grupet e mëposhtme të pomadave janë dëshmuar mirë:

 • vazodilatatorë;
 • ngrohja;
 • qetësues kundër dhimbjeve;
 • anti-inflamator.

Efektiviteti i përdorimit të agjentëve të jashtëm është i ulët. Përafërsisht 7% e substancave aktive shpërndahen përmes lëkurës në nyjen e prekur. Për këtë arsye, mjekët rekomandojnë pomadat vetëm në fazën fillestare të sëmundjes. Përveç kësaj, këto ilaçe mund të përdoren si një mjet shtesë në terapi komplekse. Kohëzgjatja e përdorimit të një vaji të tillë përcaktohet nga mjeku individualisht në secilin rast.

Më shpesh, përshkruhen ilaçe të tilla anti-inflamatore dhe analgjezike, pomada ngrohëse dhe vazodiluese.

Pilula për artrozë dhe artrit

Trajtimi medikamentoz i artritit dhe artrozës

Antibiotikët e mëposhtëm mund të përshkruhen:

 • makrolide;
 • tetraciklina;
 • fluorokinolonet.

Përveç kësaj, mund të përshkruhen ilaçe të tilla anti-inflamatore jo-steroide për artrit dhe artrozë dhe kondroprotektorë.

Artroza, artriti - trajtim me mjete juridike popullore

Në luftën kundër këtyre sëmundjeve mund të përdoren metoda të ndryshme shërimi. Mjetet juridike popullore janë shumë të njohura. Ata kanë avantazhe të pamohueshme: disponueshmëria, lehtësia e prodhimit dhe natyraliteti. Sidoqoftë, ato duhet të përdoren vetëm pasi të konsultoheni me një mjek. Ai e di se çfarë janë artriti, artroza, cili është ndryshimi midis tyre, kështu që ai do t'ju ndihmojë të zgjidhni ilaçin më të mirë. Marrja e pakontrolluar e "drogave" të bëra në shtëpi është e pasigurt.

Artroza, artriti - trajtim alternativ me rrush pa fara

Përbërësit:

 • gjethet e rrush pa fara të zezë - 4-5 g;
 • ujë - 250 ml.

Përgatitja, aplikimi:

 1. Lëndët e para duhet të derdhen me ujë të valë dhe të insistohet në një banjë uji për 20 minuta.
 2. Ilaçi duhet të filtrohet dhe të pihet 1 lugë gjelle. lugë tri herë në ditë.
 3. Produkti i mbetur ruhet në një enë të mbyllur në frigorifer.

Dietë për artritin dhe artrozën e kyçeve

dietë për artrit dhe osteoartrit

Skema e zgjedhur si duhet ushqimore do të ndihmojë në lehtësimin e gjendjes së pacientëve. Dieta për artrit dhe artrozë përjashton konsumimin e ushqimeve të mëposhtme:

 • çaj dhe kafe të fortë;
 • kripësia;
 • cokollate
 • pije alkoolike;
 • margarinë dhe gjalpë;
 • patate të skuqura dhe patate të skuqura;
 • e kuqja e vezes;
 • mëlçia e merlucit.

Pasi mjeku të ketë diagnostikuar artritin dhe artrozën dhe t'i shpjegojë pacientit se cili është ndryshimi midis tyre, ai mund të rekomandojë një dietë që përfshin konsumimin e ushqimeve të tilla:

 • xhenxhefil;
 • bajame;
 • mollët
 • fasule të zeza;
 • salmon
 • fruta dhe perime të freskëta;
 • mish viçi;
 • pulë e kështu me radhë.

Parandalimi i artritit dhe artrozës

Është shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundjet sesa për t'i luftuar ato më vonë. Sëmundjet e artrozës, artritit përfshijnë masa të tilla parandaluese:

 1. Ushqimi i duhur i ekuilibruar.
 2. Mos i mbingarkoni nyjet - punë alternative mendore dhe fizike.
 3. Për të refuzuar nga zakonet e këqija.
 4. Mbani nën kontroll peshën tuaj.
 5. Vishni këpucë ortopedike.
 6. Mbroni nyjet nga hipotermia dhe lëndimet.
 7. Bëni gjimnastikë, not dhe sporte të tjera që nuk mbingarkojnë kyçet.