Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës

80% e njerëzve mbi 40 vjeç vuajnë nga osteokondroza cervikotorakale, shumica e të cilëve as që mendojnë për shkakun e vërtetë të sëmundjeve të tyre. Ndërkohë, ndryshimet degjenerative në shtyllën kurrizore çojnë në një shkelje të strukturës dhe funksioneve të saj, dhe gjithashtu rezultojnë të jenë shkaku kryesor i shumë sëmundjeve.

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Pse zhvillohet osteokondroza e qafës së mitrës, parandalimi i saj

Zhvillimi i osteokondrozës së qafës së mitrës më së shpeshti çon në një mënyrë jetese të ulur, gjetje të zgjatur të detyruar të shpinës dhe qafës në një pozicion të pakëndshëm. Fillimi i sëmundjes zakonisht kalon pa u vënë re, simptomat e degjenerimit rriten gradualisht, dhe shumë njerëz nuk i kushtojnë vëmendje dhimbjeve të kokës në rritje, shqetësimit në qafë, qafë dhe shpinë. Me përparimin e sëmundjes bashkohen një ndjenjë mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar, rrahje të shpejta, marramendje, lodhje e shtuar dhe nervozizëm. Këto simptoma nuk janë gjë tjetër veçse manifestime të osteokondrozës cervikotorakale.

Në fazën fillestare të sëmundjes, nuk kërkohet trajtim i veçantë, por duhet të merren masa parandaluese për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të osteokondrozës. Gjimnastika terapeutike luan një rol të rëndësishëm: duhet të bëni rregullisht ushtrime në mëngjes, të përpiqeni të mbani qëndrimin e duhur gjatë punës dhe pushimit. Një rol të rëndësishëm luan refuzimi i zakoneve të këqija, respektimi i një diete me kalori të moderuar, refuzimi i ushqimeve yndyrore, pikante dhe të kripura, kufizimi në ngritjen e peshave.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Fatkeqësisht, në shumicën e rasteve, është e mundur vetëm të ngadalësoni përparimin e sëmundjes, kështu që ju duhet të drejtoheni në metoda të tjera komplekse për trajtimin e kësaj sëmundjeje. Terapia kryhet nga një neurolog, nëse është e nevojshme, ai konsultohet me mjekë të specialiteteve përkatëse: një vertebrolog, një osteopat dhe përshkruan trajtimin individualisht në secilin rast.

Siç përshkruhet nga mjeku, një kurs i terapisë me ilaçe përdoret për të lehtësuar inflamacionin në shpinë, për të eliminuar spazmat e dhimbshme dhe për të rivendosur rrjedhën e dëmtuar të gjakut. Janë të përshkruara barna analgjezike, vitamina të grupit B. Procedurat fizioterapeutike kanë një efekt të mirë terapeutik: fusha magnetike, ultratinguj, lazer, të cilat lehtësojnë dhimbjen.

Përdorimi i metodave fizioterapeutike të trajtimit gjithashtu lehtëson mirë dhimbjen dhe lehtëson procesin e rikuperimit pas një përkeqësimi të sëmundjes. Pas heqjes së një gjendje akute, përdoren ushtrime fizioterapie, masazh, refleksologji, tërheqje kurrizore. Këto aktivitete kanë për qëllim përmirësimin e qarkullimit të gjakut në tru dhe normalizimin e metabolizmit në shpinë cervikale.

Këto procedura kryhen nga një terapist masazhi i trajnuar posaçërisht. Aty pranë ndodhen qendra jetike të trurit që rregullojnë funksionet bazë të trupit, ndaj duhet treguar kujdes i veçantë gjatë kryerjes së manipulimeve të tilla për të mos dëmtuar gjendjen e pacientit. Përveç këtyre trajtimeve, pacientit i përshkruhet një jakë e qafës së mitrës. Është e nevojshme për të arritur fiksimin e rruazave në një pozicion të caktuar dhe për të siguruar paqen në pjesën e prekur të shtyllës kurrizore. Mbajtja e jakës duhet të zgjasë të paktën 1 muaj, por jo më shumë se 2-3 orë në ditë. Gjatë gjumit të natës, pozicioni i duhur i qafës dhe trupit mund të arrihet me ndihmën e dyshekëve dhe jastëkëve ortopedikë.

Nëse është e nevojshme, pas konsultimit me neurokirurgët, mund të tregohet trajtimi kirurgjik - në rast të shkatërrimit të diskut ndërvertebral dhe zhvillimit të komplikimeve kërcënuese për jetën. Masat e marra në kohë për të parandaluar dhe trajtuar osteokondrozën e qafës së mitrës mund të rivendosin shëndetin dhe mirëqenien e një personi.