Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës në shtëpi

Osteokondroza është një proces mjaft serioz patologjik që zhvillohet në sfondin e faktorëve të ndryshëm provokues. Gjatë rrjedhës së procesit patologjik, vërehen simptoma përkatëse. Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës në shtëpi mund të kryhet duke përdorur metoda tradicionale ose mjekësi tradicionale.

Çfarë është osteokondroza e qafës së mitrës?

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është një proces patologjik mjaft serioz në të cilin diagnostikohen ndryshimet degjenerative-distrofike në diskun ndërvertebral. Në rrezik të zhvillimit të patologjisë janë njerëzit që janë obezë. Nëse një person ka një metabolizëm irracional, atëherë kjo mund të shkaktojë osteokondrozë.

Dhimbja e kokës është një nga simptomat e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës

Nëse një person është në një pozicion fiks për një kohë të gjatë, atëherë një sëmundje shfaqet në këtë sfond. Me depozitimin e rregullt të kripërave në indin e kërcit, vërehet shfaqja e ndryshimeve të pakthyeshme, gjë që çon në shfaqjen e sëmundjes së osteokondrozës. Në varësi të shkakut, sëmundja kurohet në disa mënyra. Në shumicën e rasteve, procesi patologjik në shtëpi kurohet me ndihmën e mjekësisë tradicionale.

Pavarësisht nga siguria e ilaçeve popullore, përpara se të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek, i cili do të eliminojë mundësinë e zhvillimit të efekteve të padëshiruara.

Simptomat e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës

Para se të trajtoni osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës në shtëpi, është e nevojshme të diagnostikoni saktë. Në këtë rast, simptomat e procesit patologjik vlerësohen. Shumica e pacientëve ankohen për dhimbje në qafë. Mund të futet në krahë, shpatulla, në pjesën e pasme të kokës. Nëse koka e një personi kthehet, atëherë kjo çon në një përkeqësim të situatës.

Me osteokondrozë, pacientët ankohen për dhimbje koke të përsëritura. Mund të ketë gjithashtu lodhje të shtuar, dobësi dhe vështirësi në kthimin e kokës. Disa njerëz pretendojnë se duart e tyre shpesh mpihen nga osteokondroza. Me trajtimin e parakohshëm të patologjisë tek pacientët, dëgjimi dhe shikimi përkeqësohen.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës shoqërohet me dhimbje në qafë

Osteokondroza në rajonin e qafës së mitrës zhvillohet në një sfond të shkaqeve të ndryshme dhe karakterizohet nga prania e simptomave të theksuara. Kur ato shfaqen, është e nevojshme të trajtohet urgjentisht sëmundja.

Si të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi?

Para se të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi, duhet të lexoni rekomandimet e përgjithshme. Terapia e patologjisë mund të kryhet me ndihmën e mjeteve juridike tradicionale dhe popullore. Nëse manifestimet e sëmundjes nuk janë të theksuara, atëherë ne trajtojmë osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi duke përdorur mjete juridike popullore.

Kur u pyetën se si të kuroni osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi, ekspertët përgjigjen se është komplekse. Nëse sëmundja shfaqet në një fazë akute, atëherë një person duhet patjetër të kryejë ushtrime të frymëmarrjes. Kur shfaqen dhimbje, rekomandohet të merrni qetësues.

Fërkimi

Kur shfaqen dhimbje, rekomandohet përdorimi i fërkimit që lehtëson gjendjen e pacientit. Ato mund të blihen në një farmaci ose të përgatiten në shtëpi. Për të luftuar sëmundjet e kyçeve, rekomandohet përdorimi i fërkimit të këmbëve, i cili mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjet në shtëpi. Një lugë gjelle e pjesës së grimcuar dhe të tharë të bimës merret dhe ngjyhet në vodka ose dritë hëne në një raport 1: 2. Ilaçi injektohet për një ditë në një vend të freskët. Pas filtrimit, është e nevojshme të lubrifikoni zonën e prekur me ilaçin. Ilaçi duhet të përdoret çdo ditë.

Në shtëpi, fërkimi përdoret për të trajtuar osteokondrozën e qafës së mitrës

Mund të përgatisni një fërkim me bazë rrikë. Rrënja e kësaj bime është e shtypur. Nga slurri që rezulton, ju duhet të merrni lëngun. Përzihet me të njëjtën sasi alkooli. Ilaçi lubrifikon nyjet e qafës çdo ditë. Pacientëve nuk rekomandohet të aplikojnë fërkim në zonën e nyjeve limfatike.

Para se të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës me fërkim, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek për këshillueshmërinë e përdorimit të tyre.

Medikamente

Terapia e patologjisë kryhet duke përdorur barna tradicionale, të cilat karakterizohen nga një nivel i lartë efektiviteti:

  • droga anti-inflamatore jo-steroide;
  • kortikosteroidet;
  • Relaksuesit e muskujve. Ato ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe spazmave.

Me osteokondrozën, rekomandohet përdorimi i pomadave, kremrave që kanë një efekt ngrohës ose shpërqendrues. Ju mund të aplikoni ilaçe çdo ditë në mëngjes, i cili do të largojë dhimbjet gjatë ditës.

Masazh për osteokondrozën e qafës së mitrës

Masazh për të eliminuar shqetësimin në osteokondrozën e qafës së mitrës

Me depozitimin e kripërave, ato kontribuojnë në përkeqësimin e gjendjes së pacientit. Në këtë rast, opsioni ideal do të ishte një masazh i butë, i cili eliminon parehatinë. Rekomandohet ta kryeni atë për disa minuta. Kursi zgjat 2-3 javë. Koha e masazhit duhet të rritet gradualisht në një orë. Shumica e pacientëve pretendojnë se brenda 3 ditëve gjendja e tyre përmirësohet ndjeshëm.

Ushtrime për osteokondrozën e qafës së mitrës

Të njëjtin efekt kanë edhe ushtrimet e fizioterapisë. Ushtrimet zgjidhen nga mjeku në përputhje me karakteristikat individuale të pacientit. Lëvizjet duhet të jenë të buta dhe të kujdesshme, të cilat nuk do të ndikojnë negativisht në trup. Nëse nuk ka kohë të mjaftueshme, atëherë thjesht duhet të vendosni duart pas kokës dhe të bëni kthesa të ngadalta me kokën tuaj. Pas trajtimit të pacientit, gjendja e tij do të përmirësohet.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Metodat alternative të trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës janë shumë efektive, pasi me ndihmën e tyre jo vetëm që mund të shpëtoni nga simptomat e pakëndshme, por edhe të eliminoni shkaqet e patologjisë. Terapia në shtëpi duhet të kryhet me sa më shumë kujdes që të jetë e mundur, gjë që do të bëjë të mundur heqjen e pasojave negative.

Mjetet juridike popullore për të ndihmuar në heqjen e simptomave të osteokondrozës së qafës së mitrës

Kompresat

Nëse muskujt e shpinës preken gjatë osteokondrozës, atëherë është e nevojshme të përgatitet një kompresë me bazë mjalti. Trajtimi duhet të kryhet çdo ditë, gjë që do të sigurojë nivelin më të lartë të efektivitetit. Mjalti duhet të përzihet me kripë natyrale. Tjetra, merret një ind për një kompresë, mbi të cilën është hedhur përbërja. Rekomandohet ta aplikoni atë në zonën e prekur dhe ta mbështillni atë. Manipulimi duke përdorur një kompresë rekomandohet në mbrëmje. Kompresa hiqet në mëngjes. Pas dy javësh trajtimi, një rezultat i dukshëm do të jetë i dukshëm.

Infuzione dhe zierje

Për të eliminuar patologjinë rekomandohet përdorimi i rrënjëve të lulediellit. Së pari ato duhet të lahen, të thahen dhe gjithashtu të copëtohen. 200 gram rrënjë duhet të derdhen me 2, 5 litra ujë të vluar dhe të lihen për gjysmë ore. Në këtë sëmundje, ilaçi merret 1 lugë tre herë në ditë pas ngrënies.

Ekzistojnë receta të ndryshme për tinkturat që përdoren në trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës. Mjaft efektiv është trajtimi me gjethet e manaferrës. Kjo përzierje derdhet me ujë të valë. Pas një ore infuzion, rekomandohet të merrni 1/3 filxhan nga goja.

Për të përgatitur ilaçin, mund të përdorni sythat e pishës, të cilat duhet t'i merrni 300 gram, derdhni 0, 5 litra ujë, vendosni në zjarr të ngadaltë për 15 minuta. Ilaçi merret një lugë tre herë në ditë. Një tjetër zierje përgatitet me shtimin e një përbërësi shtesë - xhenxhefil. Përzierja përgatitet në bazë të këtyre dy përbërësve, të cilët parapërzihen në të njëjtën sasi. Infuzioni merret tre herë në ditë.

Terapia e osteokondrozës duhet të jetë gjithëpërfshirëse. Zgjedhja e metodave kryhet nga mjeku në përputhje me karakteristikat individuale të pacientit. Një trajtim i tillë do të sjellë efektin më të lartë të mundshëm.