Osteokondroza: simptomat, shkaqet dhe metodat e trajtimit

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Për një kohë të gjatë, osteokondroza ishte një sëmundje e të moshuarve. Por një mënyrë jetese e ulur, ngrënia e tepërt, zakonet e këqija e kanë përtërirë ndjeshëm këtë sëmundje. Edhe tek fëmijët, shpesh vërehen çrregullime të qëndrimit, muskuj të dobët të shpinës. E gjithë kjo çon në ndryshime të pakthyeshme në shpinë.

Osteokondroza çfarë është

Sëmundja mund të ndikojë në shpinë qafës së mitrës, kraharorit, mesit. Patologjia ndodh për shkak të një shkelje të proceseve fiziologjike në qelizat e disqeve dhe rruazave. Struktura e indeve ndryshon, elasticiteti humbet. Në të ardhmen, intervalet midis rruazave ngushtohen, një segment i caktuar vertebral bëhet i paqëndrueshëm.

Osteokondroza mund të shkaktojë komplikime serioze:

 • zgjatje e segmenteve të diskut;
 • hernie;
 • kyfozë;
 • skolioza;
 • parezë;
 • paralizë

E rëndësishme!Osteokondroza është mjaft e vështirë për tu diagnostikuar. Dhimbjet e shpeshta të kokës, ngritjet e papritura të presionit, një ndjenjë e rëndimit të muskujve, marramendje me lëvizje të papritura mund të jenë manifestime latente të kësaj sëmundjeje.

Simptomat e sëmundjes

Sëmundja ka 4 grupe simptomash. Le t'i hedhim një sy secilës prej tyre.

Statistikore

Këto manifestime shoqërohen me një shkelje të formës fiziologjike të rruazave. Në këtë rast, ndodh një shkelje e sjelljes, është e vështirë për një person të kthejë kokën, ai nuk mund të drejtojë plotësisht shpinën.

dhimbje në shpinë me osteokondrozë

Neurologjike

Sëmundja karakterizohet nga dëmtimi i indeve nervore. Kjo shkel ndjeshmërinë e lëkurës, zvogëlon intensitetin e kontraktimeve të muskujve.

Në fazën fillestare të sëmundjes, dhimbja shfaqet në vend, vetëm në zonën e prekur. Por kur patologjia fillon të përparojë, sindroma e dhimbjes prek zonat e largëta. Në këtë rast, mund të shfaqen gunga të patës, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje.

Vaskulare

Këto simptoma mund të ndodhin për arsyet e mëposhtme:

 • enët e gjakut janë të ngjeshura. Më shpesh kjo ndodh me dëmtimin e shpinës së qafës së mitrës. Rezultati mund të jetë mungesa e oksigjenit në zona të caktuara të trurit, marramendje, shpesh të përziera;
 • ndryshimet në sistemin nervor simpatik. Karakterizohet nga spazma të zgjatura dhe ishemi kronike në organet e brendshme.

E rëndësishme!Ekzistojnë gjithashtu simptoma trofike të sëmundjes - kjo është një simbiozë e faktorëve vaskularë dhe neurologjikë që çojnë në shfaqjen e defekteve dhe ulcerave të lëkurës.

Shkaqet e osteokondrozës

Pasiviteti fizik, zakonet e këqija, pesha e tepërt më së shpeshti provokojnë zhvillimin e osteokondrozës.

Faktorë të tjerë që ndikojnë në mundësinë e sëmundjes janë:

 • predispozicion gjenetik - njerëzit me trashëgimi të dobët duhet të bëjnë shumë përpjekje për të shmangur këtë sëmundje;
 • metabolizëm i pahijshëm, dehje, situatë e dobët mjedisore;
 • shtylla kurrizore e keqformuar - fëmijët nga fëmijëria ulen gabimisht, gjë që çon në sjellje të dobët. Rimëkëmbja mund të fillojë në çdo moshë, mundësisht me not;
 • stres i vazhdueshëm në shpinë i shkaktuar nga puna e rëndë fizike;
 • stres i shpeshtë dhe tension nervor i zgjatur;
 • këmbët e lënduara dhe të shtrembër.

E rëndësishme!Gratë janë më të ndjeshme ndaj kësaj sëmundjeje. Arsyeja është ndryshimet e vazhdueshme në sfondin hormonal të shkaktuara nga shtatzënia ose menstruacionet. Dietat, disa produkte për humbje peshe dhe këpucë të pakëndshme mund të provokojnë osteokondrozë.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Kjo sëmundje është një nga patologjitë më të zakonshme në sistemin musculoskeletal.

Njerëzit kalojnë gjithnjë e më shumë kohë në një pozicion ulur, duke u përqëndruar në një pikë, qafa është në një gjendje të palëvizshme. E gjithë kjo çon në shfaqjen e sëmundjes. Shpesh osteokondroza në shpinë të qafës së mitrës është rezultat i një dëmtimi të vjetër. Kjo sëmundje është shumë e zakonshme tek atletët profesionistë.

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Osteokondroza e tillë fillon me një dhimbje koke të zgjatur, e cila nuk mund të eliminohet me ndihmën e qetësuesve konvencionalë kundër dhimbjeve. Dhimbja prek rajonin okupital dhe tempujt. Shqetësimi mund të përkeqësohet pas gjumit ose punës së zgjatur sedentare.

Çfarë tjetër mund të tregojë zhvillimin e osteokondrozës së qafës së mitrës:

 • ndjeshmëria në brezin e shpatullave dhe krahët është e shqetësuar, në raste të avancuara, gjymtyrët e sipërme mund të paralizojnë plotësisht;
 • furnizimi me gjak në pjesë të ndryshme të trurit është i shqetësuar, tringëllimë në veshët shfaqen dhe koka shpesh është marramendëse. Në të ardhmen, disa pjesë të trurit mund të privohen plotësisht nga ushqimi;
 • shikimi fillon të bjerë, pacientët ankohen për shfaqjen e mizave para syve të tyre;
 • njerëzit e moshuar papritmas mund të ligështohen;
 • nëse nervi frenik është i irrituar vazhdimisht, atëherë ka sulme të lemzës, gulçim;
 • qafa humbet lëvizshmërinë e saj.

E rëndësishme!Osteokondroza e qafës së mitrës nuk shërohet plotësisht. Shtë e nevojshme të ndryshoni rrjedhën e zakonshme të jetës, të ndërmerrni veprime parandaluese. Ju gjithashtu mund të mësoni se si të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi.

Osteokondroza e shtyllës së mesit

Shpina lumbare karakterizohet nga lëvizshmëri e shtuar dhe ngarkesa të forta konstante. Të gjithë mund ta marrin këtë sëmundje; mënyra e jetesës dhe profesioni nuk kanë rëndësi.

 1. Shumë njerëz, për nga natyra e shërbimit të tyre, duhet të jenë në një pozicion të përkulur për një kohë të gjatë. Kjo pothuajse gjithmonë çon në osteokondrozë në shpinë mesit.
 2. Një dëmtim i shtyllës kurrizore mund të zhvillohet në osteokondrozë. Mund të dëmtoni shtyllën kurrizore nëse nuk ushtroni siç duhet.
 3. Në rast të ndërprerjes së mprehtë të ngarkesave në nyjet ndërvertebrale, fillojnë proceset degjeneruese. E cila gjithashtu çon në osteokondrozë.
dhimbje shpine me osteokondrozë

Shenjat e një shtylle të prekur të mesit përfshijnë:

 • dhimbje dhe lumbago në këmbë dhe pjesën e poshtme të shpinës, të cilat rriten pas ushtrimit fizik;
 • mpirje e lëkurës vërehet në ekstremitetet e poshtme, mund të ndodhë parezë dhe paralizë;
 • lëkura në zonat e dhimbshme fillon të zhvishet;
 • funksionet e ndërprera të legenit, ka një problem me ereksionin dhe urinimin.

Osteokondroza lumbale është më e rrezikshmja, shpesh lindin komplikime. Rruazat e paqëndrueshme mund të fluturojnë nga sakrumi në çdo kohë. E cila do të çojë në dëmtimin e organeve të brendshme.

Osteokondriti i shtyllës kurrizore

Më shumë se 70% e ankesave të dhimbjes së shpinës shoqërohen me osteokondrozë. Distrofia e indeve të shtyllës kurrizore është e natyrshme në çdo banor të dytë të planetit, mosha e të cilit ka kaluar kufirin e 30 viteve.

Lëndimet, sforcimet e rënda fizike, puna në kushtet e dridhjeve të vazhdueshme mund të provokojnë shfaqjen e sëmundjes.

Sëmundja ka simptoma tipike:

 • dhembje, dhimbje kronike që shkakton lodhje të shtuar, siklet i shtuar ndodh kur ngrini pesha, lëvizje të papritura, kollitje dhe teshtitje;
 • shpina e prekur fillon të mpirë;
 • diapazoni i lëvizjes zvogëlohet.

E rëndësishme!Kërci dhe indi kockor ka aftësinë të vetë-rinovohet. Ushtrimi i moderuar dhe i rregullt ndihmon në forcimin e muskujve të shpinës, rritjen e qarkullimit të gjakut.

Osteokondroza e gjoksit

Shpesh, ndryshimet patologjike në segmentet vertebrale të qafës së mitrës dhe kraharorit janë të pranishme njëkohësisht.

Sindroma e dhimbjes praktikisht nuk është e natyrshme në osteokondrozën e gjoksit. Prandaj, shumë mund të mos jenë të vetëdijshëm për praninë e sëmundjes. Nëse shfaqet dhimbja, atëherë ndjesitë shfaqen në rajonin ndërkostal dhe skapular, ndonjëherë duke prekur pjesën e sipërme të barkut.

dhimbje gjoksi me osteokondrozë

Simptomat e para të sëmundjes janë të ngjashme me një sulm në zemër, inflamacion të fshikëzës së tëmthit, gastrit ose ulçerë në stomak. Me osteokondrozën, dhimbja rritet gjatë kthesave, frymëmarrjes së thellë dhe kollitjes.

Në të ardhmen, sëmundja manifestohet me tension refleks të muskujve të vendosur në sternum dhe rajonin e sipërm dorsal. Nëse sëmundja përparon në një fazë të avancuar, burrat mund të zhvillojnë mosfunksionim ngrerë.

Cili mjek trajton

Osteokondroza ka shumë manifestime klinike. Pacienti duhet të vizitojë specialistë të ndryshëm në mënyrë që të kuptojë shkakun e sëmundjes. Për një diagnozë të saktë, duhet të kontaktoni një neurolog dhe ortoped. Klinikat private ofrojnë shërbimet e një vertebrologu.

Kujdes!Mësoni më shumë rreth takimit të mjekut tuaj.

Pas intervistës, specialisti do të ekzaminojë shtyllën kurrizore dhe indet e buta aty pranë në pozicione të ndryshme, do të përcaktojë shkallën e lëvizshmërisë së secilit seksion. Ekzaminimi instrumental luan një rol kyç në diagnozën.

Pas kësaj, përshkruhet një tomografi kompjuterike, rreze X dhe një studim duke përdorur rezonancë magnetike-bërthamore.

E rëndësishme!Përveç shtyllës kurrizore, analizohet puna e enëve të gjakut dhe nervave periferikë.

Trajtim në shtëpi

Trajtimi i kësaj sëmundjeje me metoda popullore njihet si efektiv edhe nga mjekësia tradicionale. Disiplina e pacientit, përdorimi i teknikave të ndryshme prej tij mund të zvogëlojë ndjeshëm kohën e kërkuar për të rivendosur indet e shtyllës kurrizore.

Ju duhet të filloni duke rishikuar dietën. Kolesteroli i tepërt çon në prishje të rrjedhjes së gjakut, enët e gjakut humbin elasticitetin, kjo çon në zhvillimin e osteokondrozës. Prandaj, ushqimet yndyrore, vezët, supat e pasura, derri duhet të përjashtohen, dhe lëkura duhet të hiqet nga pula.

pulë me patate dhe domate për osteokondrozë

Pacienti duhet të heqë qafe varësitë, të zvogëlojë konsumin e pijeve me kafeinë.

Trajtimet më efektive në shtëpi janë:

 • kryerja e përditshme e një kompleksi individual të ushtrimeve të fizioterapisë;
 • vetë -masazh - përfshin fërkim dhe goditje, ndihmon shiatsu mirë;
 • përdorimi i pajisjeve dhe aplikuesve të krijuar posaçërisht;
 • ekspozimi ndaj një fushe magnetike - kjo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në muskuj. Magneti zgjidhet nga një specialist, metoda e aplikimit është e lehtë për t'u zotëruar;
 • Shtretërit masazhues janë shfaqur kohët e fundit në treg.

E rëndësishme!Vetë-aktiviteti është shumë i rrezikshëm në trajtimin e osteokondrozës. Prandaj, edhe kur zgjidhni terapinë në shtëpi, duhet të dëgjoni rekomandimet e mjekut.

Mjekimi me medikamente

Për të lehtësuar dhimbjen, simptoma të tjera të osteokondrozës, mjeku përshkruan analgjezikë. Arna qetësuese të dhimbjes përdoren për të trajtuar sindromet neuropatike. Ato përmbajnë lidokainë, e cila lehtëson çdo ndjesi të dhimbshme.

 1. Ilaçet jo-steroide janë krijuar për të lehtësuar inflamacionin, ato veprojnë fuqishëm dhe në mënyrë efektive. Por efektet anësore nuk lejojnë marrjen e ilaçeve të tilla për një kohë të gjatë.
 2. Për të lehtësuar dhimbjen, mund të përdorni pomada ngrohëse të padëmshme, por po aq efektive.
 3. Nëse dhimbja vazhdon për më shumë se 3 muaj, mjeku juaj mund të përshkruajë ilaqet kundër depresionit. Ata kanë një efekt qetësues, zvogëlojnë shfaqjen e dhimbjes.

Gjatë trajtimit, është e rëndësishme të rivendosni disqet ndërvertebral dhe kërc. Për këtë, synohen hondoprotektorët. Ato duhet të merren për të paktën 4 muaj.

 1. Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, tregohet një ilaç i veçantë, i cili duhet të merret në kombinim me ilaçe që përmbajnë acid nikotinik dhe tioktik.
 2. Diuretikët ndihmojnë në lehtësimin e ënjtjes.
 3. Alsoshtë gjithashtu e domosdoshme marrja e vitaminave B dhe kalciumit gjatë trajtimit.

Injeksione

Me osteokondrozën lumbale, bëhen bllokime të veçanta për lehtësimin e dhimbjeve. Specialisti përdor një gjilpërë të gjatë për të injektuar një analgjezik. Procedura ju lejon të lehtësoni përkohësisht dhimbjen, por nuk ka efekt terapeutik.

 1. Relaksuesit e muskujve përdoren për të lehtësuar spazmat.
 2. Sulfati i kondroitinës ndihmon në rivendosjen e indeve të kërcit.
 3. Për të rivendosur sistemin nervor në zonat e prekura, jepet një injeksion i vitaminës B.
 4. Për trajtimin e inflamacionit, përdoren barna moderne jo-steroide që nuk dëmtojnë funksionimin e stomakut dhe zorrëve.
trajtimi i osteokondrozës me injeksione

Mjekët besojnë se administrimi oral i barnave është metoda më efektive e trajtimit të osteokondrozës. Injeksionet bëhen vetëm në një mjedis spitalor.

E rëndësishme!Për të hequr qafe osteokondrozën kërkon një qasje sistematike. Isshtë e pamundur të përmbushen pjesërisht recetat e një specialisti. Vetëm respektimi i rreptë i regjimit të trajtimit mund të garantojë një rezultat pozitiv.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Herbalistët ofrojnë ilaçe të ndryshme natyrore për trajtimin e osteokondrozës.

Procedurat e ujit

Banjat bimore ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacionit. Një efekt i mirë shërues vërehet pas përdorimit të një fshesë hithre në një banjë.

Tarifat e mëposhtme janë të mira për banjot:

 • Përzieni gjethet e thuprës (270 g) me nenexhik dhe balsam limoni (55 g secila). Derdhni përzierjen në 7 litra ujë të valë. Pas ftohjes, derdhni në ujë;
 • në 5 litra ujë, zieni 1500 g kone halore ose pishe për gjysmë ore.

Fasha

Për përgatitjen e kompresave, gruel nga rrepkë e zezë, rrënjë rrikë, hudhër është i përshtatshëm. Masa duhet të aplikohet në zonën e prekur, të mbështillet me kujdes. Mbani sa më gjatë.

kompresë për osteokondrozën

Për lehtësimin e dhimbjeve, mund të bëni një kompresë duke përzier patatet e papërpunuara të copëtuara dhe mjaltin në përmasa të barabarta. Mbajeni në një vend të lënduar për të paktën një orë.

Zierje dhe infuzione

Trajtimi me një zierje të dafinës së zakonshme është mjaft efektiv. Por është e nevojshme të ndiqni rreptësisht skemën.

 1. Fleta e dafinës (4 g) duhet të mbushet me ujë (240 ml).
 2. Ziejini për 4 minuta. Këmbëngulni në një vend të ngrohtë për 3 orë.
 3. Ilaçi që rezulton duhet të pihet ngadalë para gjumit.
 4. Përsëriteni procedurën edhe për 2 ditë të tjera. Supë duhet të përgatitet gjithmonë e freskët.
 5. Bëni një javë pushim. Pastaj përsërisni trajtimin.
zierje e gjetheve të dafinës për osteokondrozë

Dy seanca janë të mjaftueshme për të shmangur shqetësimet gjatë vitit.

Selino

Infuzion selino do të ndihmojë në heqjen e depozitave të kripës. Kjo pije është e pasur me vitamina. Për ta përgatitur atë, do t'ju duhen 4 g rrënjë të grimcuara dhe 950 ml ujë të valë pak të ftohur. Përzierja duhet të injektohet gjatë natës.

Pas së cilës duhet të filtrohet. Merrni 7 ml tri herë në ditë. Në sezon, ju mund të përgatitni lëng të freskët nga rrënjët e selino. Mund ta përdorni tre herë në ditë, 12 ml.

Ointments dhe fërkim

Pomadë xhenxhefili

Ky ilaç ndihmon me lumbago.

 1. Skuqni pluhurin e xhenxhefilit duke përdorur gjalpë të shkrirë.
 2. Grini hudhrat e freskëta në grirë.
 3. Përziejini përbërësit në pjesë të barabarta.
 4. Pomada duhet të fshihet në zonën e prekur.
pomadë xhenxhefili për osteokondrozën
Fërkim rigoni

Vendosni 25 g rigon të copëtuar në një enë me 450 ml vaj. Bettershtë më mirë të përdorni vaj ulliri ose luledielli. Lëreni produktin të piqet për 8 orë. Shtrydhni barin dhe hidhni.

Fërkimi është i përshtatshëm për trajtimin e të gjitha llojeve të osteokondrozës.

Ushtrime për osteokondrozën

Fizioterapia është një pjesë integrale në trajtimin e osteokondrozës. Kompleksi është përpiluar nga një specialist. Kjo merr parasysh diagnozën, shkallën e stresit dhe nivelin e aftësisë fizike të pacientit.

Të gjitha ushtrimet kryhen për 4 minuta.

Një grup ushtrimesh për trajtimin e patologjive në shpinë të qafës së mitrës

 1. Shtrihuni shtrirë në shpinë. Njëra dorë vendoset në stomak, tjetra në gjoks. Merrni frymë sa më thellë të jetë e mundur, mbani frymën tuaj. Në numërimin e 10, nxirrni frymë dhe relaksohuni. Ju mund të bëni 5 qasje në ditë.
 2. Shtrihuni në bark, drejtoni këmbët. Ngadalë ngrini kokën dhe rajonin e sipërm të kraharorit. Shkoni poshtë dhe bëni një pushim për gjysmë minutë.
 3. Shtrihuni në shpinë, përkulni këmbët në nyjet e gjurit. Rrokulliset në të djathtë dhe pastaj në anën e majtë, pa ndryshuar pozicionin e fillimit.
ushtrime për trajtimin e osteokondrozës

Gjimnastikë për osteokondrozën e gjoksit

 1. Shtrihuni në bark, përqendrohuni në krahët e drejtë. Përkuluni, rregulloni pozicionin, numëroni në 10. Pushoni për 20 sekonda.
 2. Shtrihuni në shpinë, ngrini kokën dhe këmbët në të njëjtën kohë. Qëndroni për 15 sekonda. Bëni një pushim prej 20 sekondash midis ushtrimeve.

Ushtrime për lezionet e shtyllës së mesit

 1. Shtrihuni në shpinë, vendosini këmbët në gjoks. Brenda 2 minutash, rrokulliset nga mbrapa në sakrum. Pastaj relaksohuni dhe shtrihuni me qetësi.
 2. Përkuluni ndërsa jeni me të katër këmbët.
 3. Në një pozicion në këmbë, bëni lëvizje rrethore, duke imituar rrotullimin e rrethit.

E rëndësishme!Edukimi fizik nuk duhet të praktikohet gjatë fazës akute të sëmundjes.

Masazh për osteokondrozën

Masazhi klasik kryhet vetëm nga njerëz të trajnuar në dhoma të specializuara.

masazh për trajtimin e osteokondrozës

Mjaltë

Në shtëpi mund të bëni një masazh me mjaltë. Për ta bërë këtë, mjalti i ngrohtë duhet të aplikohet në zonën e prekur. Pastaj shtypni butësisht dhe ngrini pëllëmbët nga segmenti që do të masazhoni. Kjo procedurë bëhet më së miri pasi të vizitoni banjën. Në fund të seancës, pjesa e pasme duhet të mbulohet me letër kompresimi dhe të mbështillet me kujdes.

Masazh me vakum

Rezultate të mira vërehen pas masazhit me vakum. Për këtë, vaj perimesh, minerale aplikohet në anën e pasme. Dhe pastaj një bankë mjekësore speciale bën lëvizje rrëshqitëse përgjatë trajektoreve të caktuara. Kjo procedurë ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, zonat e përflakur pasurohen me oksigjen dhe lëndë ushqyese dhe fillon procesi i rigjenerimit.

Parandalimi i sëmundjeve

Me masa të rregullta parandaluese, osteokondroza mund të shmanget.

E rëndësishme!Noti dhe forcimi janë masat më të mira parandaluese.

 1. Shtë gjithashtu e nevojshme të forconi korse muskulore me ushtrime speciale.
 2. Ushqimi i duhur, i ekuilibruar është gjithashtu i rëndësishëm.
 3. Situatat e shpeshta stresuese, hipotermia mund të përshpejtojnë zhvillimin e sëmundjes.
 4. Gratë dhe fëmijët nuk duhet të mbajnë vazhdimisht pesha në njërën dorë.
 5. Gjithashtu është kundërindikuar për një qëndrim të gjatë në kompjuter ose pranë televizorit. Çdo 30 minuta ju duhet të ngriheni, të tërhiqeni, të ngroheni.

Dhimbja shpesh shkaktohet nga ngritja jo e duhur. Kjo duhet të bëhet duke u ulur pak, dhe duke mos u përkulur. Nëse duhet të qëndroni për një kohë të gjatë, atëherë këmba mbështetëse duhet të ndryshohet periodikisht. Në çdo mundësi, mbështeteni shpinën në një objekt për të lehtësuar tensionin.

E rëndësishme!Për parandalimin e osteokondrozës, duhet të blini artikuj ortopedikë për të fjetur.

Një numër i madh i njerëzve vuajnë nga osteokondroza. Ka shumë metoda për trajtimin e tij. Por është më mirë të kryhet profilaksia në kohën e duhur sesa të trajtohet për një kohë të gjatë.